Poradňa: Trápi ma cukrovka 2. typu. Môže mi pomôcť protizápalová strava?

Anonym: Zaujala ma vaša kniha o protizápalovom stravovaní. Mám diabetes 2 .typu a len poctivým a riadne modifikovaným jedálničkom ju držím na uzde bez liekov a inzulínu. Mávala som hodnoty aj vyše 26 nalačno. Moja lekárka nezdieľa moje nadšenie a sále mi tvrdí, že to nevydržím. Jasné, teraz po roku som prvýkrát porušila pravidlá a musím sa dávať znova dokopy. Každopádne som zmenila aj životný štýl, k horšiemu, ale už sa idem vrátiť späť. Radšej zanechám prácu, v ktorej len viac  choriem a zhoršuje sa mi zdrav. stav.  Preto ma zaujíma, či je možné váš systém stravovania použiť aj u mňa. A prekvapuje ma aj iná vec: vo väčšine literatúre sa hovorí o nejedení ľuľkovitých plodov, a teda aj zemiakov, ak chcem eliminovať zápal v tele.

Dobrý deň,

je pravdou, že pomerne nedávny výskum naznačuje, že vnútorný zápal zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji chronických ochorení, medzi ktoré patrí aj cukrovka 2. typu.

Ako súvisí podprahový zápal s rozvojom cukrovky?

Popri rozvoji inzulínovej rezistencie, ktorá predchádza cukrovke, dochádza v organizme k rozvoju podprahového zápalu.

Výskum tiež zistil, že tukové tkanivo nachádzajúce sa v oblasti pásu (inak nazývané aj viscelárny tuk) je zdrojom chronického zápalu – zapáli sa a je infiltrované zapálenými makrofágmi, ktoré uvoľňujú cytokíny, ktoré prispievajú k rozvoju inzulínovej rezistencie, diabetu typu 2 a metabolickému syndrómu. 

Protizápalová strava ako doplnok v prevencii cukrovky 2. typu

Bohužiaľ, protizápalová strava sama o sebe nie je účinná v prevencii diabetu. Je však výborná ako doplnok, keďže protizápalové potraviny:

  • Majú nízku glykemickú záťaž, čím prispievajú k stabilizácii hladiny cukru v krvi.
  • Pomáhajú znižovať škodlivý zápal, naštartovať imunitný systém a v konečnom dôsledku eliminovať riziko vzniku sprievodných ochorení tým, že dôjde k doplneniu antioxidantov, fytoživín a ďalších živín nevyhnutných na boj so skrytým systémovým zápalom.

Avšak pokým stravovanie nevedie k zníženiu hmotnosti v kombinácii s fyzickou aktivitou, vaša snaha by s najväčšou pravdepodobnosťou nebola postačujúca.

Podprahový zápal v tele je primárne spájaný so spracovanými potravinami, trans tukmi a cukrom, ktoré je potrebné zo stravy úplne vylúčiť. Ľuľkovitá zelenina je v tomto prípade skôr akoby „čerešnička na torte“, nakoľko ide o známe alergény.

Terapeutický prerušovaný pôst

Na úvod by som rada upozornila, že väčšina diabetológov sa nestotožňuje s tvrdením, že cukrovku 2. typu je možné zvrátiť pomocou prerušovaného poštou, no nájdu sa aj lekári, ktorí veria, že to možné je.

Jeden z nich je Dr. Jason Fung, riaditeľ IDM programu a autor malej štúdie, v rámci ktorej boli traja muži s cukrovkou 2. typu schopní vysadiť inzulín po mesiaci prerušovaného postenia. Vrelo vám odporúčam pozrieť si jeho blog na stránke https://idmprogram.com/, kde nájdete komplexné informácie o tom, čo sa v tele deje počas prerušovaného pôstu, výsledky relevantných štúdií, atď.

Prerušovaný pôst má okrem zníženia hladiny cukru v krvi mnohé zdravotné výhody, medzi ktoré patrí aj zníženie vnútorného zápalu:

  • Jedna štúdia u 50 zdravých dospelých ukázala, že prerušovaný pôst po dobu jedného mesiaca významne znížil hladiny zápalových ukazovateľov.
  • Iná štúdia objavila ten istý účinok, keď sa ľudia postili 12 hodín denne po dobu jedného mesiaca.

Ďalšie možnosti ako dostať hladinu cukru pod kontrolu prírodne

Pri prevencii cukrovky 2. typu je nesmierne dôležitá fyzická aktivita. Nemusíte chodiť do posilňovne, úplne stačí mierne cvičenie ako napríklad svižná chôdza 30 minút denne. Fyzická aktivita uvoľňuje do tela množstvo protizápalových látok. Cvičenie tiež spôsobuje, že bunky (najmä svalové), dramaticky zvyšujú svoju citlivosť na inzulín.

Za zváženie stoja aj výživové doplnky ako napríklad:

  • Berberín, ktorý je veľmi účinný aj pri znižovaní hladiny cukru v krvi a HbA1c, ktoré sú zvýšené u ľudí s diabetom. Funguje rovnako ako niektoré farmaceutické lieky
  • Gymnema lesná, ktorá znižuje chuť na sladké a má tiež antidiabetické vlastnosti.

O ďalších možnostiach ako sa popasovať s vysokou hladinou cukru v krvi sa dočítate v našej príručke: Ako znížiť hladinu cukru v krvi prírodne.

Metformín

Práve vysoká hladina cukru v krvi, ktorá nie je pod kontrolou môže spôsobovať zhoršenie zdravotného stavu. Preto v prípade, ak by sa vám cukrovku nedarilo ako ste spomínali „držať na uzde“, liečbe by som sa na vašom mieste nebránila.

Spomínali ste inzulín, no na liečbu cukrovky 2. typu sa zo začiatku zvykne predpisovať liek Metformín, ktorý je v súčasnosti považovaný za jediný „liek proti starnutiu“, čo je podľa môjho názoru fascinujúce.

Primárne pomáha znižovať hladinu cukru v krvi tým, že redukuje množstvo glukózy produkovanej a uvoľňovanie pečeňou, a zvyšuje citlivosť na inzulín.

No zároveň podľa štúdie diabetickí pacienti na metformíne žili priemerne o 8 rokov dlhšie než ostatní pacienti a dokonca dlhšie aj než zdravá vzorka pacientov.

Nespomínali ste svoj vek, no práve glykácia je jednou z teórií starnutia, keďže vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje opotrebovávanie vnútorných orgánov. Navyše sa starnutie spája s oslabením imunitného systému a súvisiacou zvýšenou chorobnosťou. Viac o teóriách starnutia si môžete prečítať v našom článku: Návod, ako zastaviť starnutie a omladnúť zvnútra

Upozornenie

Rada by som vás však upozornila, aby ste nemenili predpísanú liečbu a neskúšali prerušovaný pôst na vlastnú päsť. V prípade prerušovaného pôstu, ako aj akýchkoľvek iných zmien, byť ste mali byť pod lekárskym dohľadom. Prerušovaný pôst, najmä v kombinácii s liekmi alebo výživovými doplnkami na zníženie hladiny cukru v krvi môže viesť k hypoglykémii, ktorá môže byť potenciálne nebezpečná. Prosím vopred skonzultujte akékoľvek kroky s vaším lekárom, ktorý najlepšie pozná vás zdravotný stav.

Veľa zdravia prajem!

Jana Šaffa

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár