E. coli v pošve v tehotenstve

E. coli vo vagíne (pošve) počas tehotenstva

E. coli (Escherichia coli) je baktéria, ktorá je prirodzenou súčasťou mikroflóry v pošve a čreve. Niektoré kmene môžu však spôsobiť otravu potravinami, infekciu pľúc, močových ciest či vaginózu a u tehotných žien vo výnimočných prípadoch chorioamnionitídu. 

Asymptomatickú prítomnosť E. coli v pošve lekári považujú za neškodnú

Nie je dôvod liečiť asymptomatickú vaginálnu kolonizáciu E. coli. Takáto kolonizácia je u zdravých žien veľmi častá a miera výskytu je obzvlášť vysoká u žien s opakujúcimi sa zápalmi močových ciest v anamnéze. Aj keď vaginálna kolonizácia E. coli môže predisponovať ženu k následnemu zápalu močových ciest, riziko je veľmi nízke a žiadne údaje neukazujú, že by liečba bola prospešná.

Thomas M. Hooton, MD, profesor klinickej medicíny na Lekárskej fakulte na University of Miami Miller

Okrem súvislosti so zápalmi močových ciest štúdia, ktorá sa venovala vaginálnej kolonizácii E. coli u zdravých žien identifikovala významné prepojenie aj s fázou cyklu, predchádzajúcim použitím antibiotík, použitím diafragmy alebo mechanickej antikoncepcie a súčasnou prítomnosťou Staphylococcus aureus. 

Infekcia E. Coli môže ohroziť plod

Infekcia E. coli u tehotných žien môže ovplyvniť tehotenstvo zvýšením rôznych komplikácií:

  • E. coli môže spôsobiť hnačku, ktorá vedie k strate telesných tekutín, čo vedie k dehydratácii. To môže viesť k problémom, ako sú poruchy nervovej trubice a nízka plodová voda.
  • V zriedkavých prípadoch môže tehotná žena začať krvácať.
  • V prípade závažnej infekcie môže dôjsť k predčasnému pretrhnutiu membrán (chorioamnionitíde), potratu, predčasnému pôrodu alebo narodeniu mŕtveho plodu.
  • Uvádza sa tiež, že infekcia E. coli môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť.

Štúdia zameraná na bakteriémiu E. coli u tehotných žien došla k nasledovným záverom:

  • Bakteriémia E.coli sa väčšinou vyskytovala v treťom trimestri gravidity (45%). 
  • Spomedzi 22 bakteriémií vyskytujúcich sa počas tehotenstva zomrelo šesť plodov (27%). 
  • Z toho päť úmrtí (83%) súviselo s bakterémiou genitálneho a jeden (17%) urinálnaho pôvodu.
  • Päť zo šiestich úmrtí plodu sa vyskytlo v súvislosti s chorioamnionitídou (infekcia plodových membrán a plodovej vody) po predčasnom pretrhnutí membrán. 
  • Počas tehotenstva a skorého obdobia po pôrode neboli úmrtia novorodencov.

Čo je to chorioamnionitída?

Chorioamnionitída je vážny stav u tehotných žien, v ktorom sú membrány, ktoré obklopujú plod, a plodová voda, infikované baktériami. Môže viesť k predčasnému pôrodu alebo k vážnej infekcii u matky a dieťaťa.

Chorioamnionitída je spôsobená bakteriálnou infekciou, ktorá sa zvyčajne začína v urogenitálnom trakte matky alebo konečníku a môže sa rozšíriť do maternice, kde sa nachádza plod. E. coli, streptokoky skupiny B a anaeróbne baktérie sú najbežnejšou príčinou chorioamnionitídy.

Chorioamnionitída sa vyskytuje až v 2 percentách narodených detí a je jednou z príčin predčasného pôrodu.

Aj keď chorioamnionitída nespôsobuje vždy príznaky, niektoré ženy s infekciou môžu mať tieto príznaky:

  • Vysoká teplota a horúčka
  • Rýchly tlkot srdca (plod môže mať aj rýchly tlkot srdca)
  • Potenie
  • Maternica, ktorá je na dotyk citlivá
  • Výtok z vagíny, ktorý má nezvyčajný zápach

Ako môžete zabrániť infekcii E. coli v pošve v tehotenstve?

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť infekcii, je zabezpečiť čisté okolie a pokúsiť sa jesť správne uvarené jedlá:

  • Po manipulácii so surovým mäsom si dôkladne umyte ruky, ako aj akýkoľvek povrch, ktorý sa dotýkal surového mäsa, dezinfekčným prostriedkom. Taktiež sa pred konzumáciou uistite, že ste mäso dobre uvarili.
  • Po použití alebo čistení toalety, manipulácie s bielizňou alebo špinavými uterákmi, výmenou plienok a dotykom zvierat si vždy umyte ruky mydlom. 
  • Pite iba pasterizované mlieko, jablčné víno a džús.
  • Pred konzumáciou vložte všetko ovocie a zeleninu do nádoby so slanou vodou.
  • Mali by ste sa vyhnúť plávaniu, pretože voda môže byť kontaminovaná.

Starajte sa o svoj mikrobióm

Faktory, vplývajúce na vznik bakteriózy, nie sú úplne objasnené, ale medzi potenciálnymi faktormi je vaginálny mikrobióm. V zdravom vaginálnom mikrobióme dominuje Lactobacillus spp, ktorý chránia hostiteľa pred napadnutím baktériami tým, že produkuje antibakteriálne zlúčeniny a poskytuje mechanickú bariéru.

Dysbióza vaginálneho mikrobiómu je charakterizovaná kolonizáciou inými typmi baktérií – dominuje mikrobióm, známy ako bakteriálna vaginóza. Tento typ mikrobiómu neposkytuje spomínanú ochranu a zohráva úlohu v patogenéze vaginózy.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zdravie vaginálneho mikrobiómu je nielen hormonálna rovnováha, ale aj rovnováha baktérií v črevnom mikrobióme.

Prevencia chorioamnionitídy

Preventívne opatrenia u lekára by mali zahŕňať:

  • skríning bakteriálnej vaginózy v druhom trimestri
  • skríning na streptokokovú infekciu skupiny B v 35 až 37 týždni tehotenstva
  • zníženie počtu vaginálnych vyšetrení vykonaných počas pôrodu
  • minimalizácia frekvencie interného monitorovania

Ak si myslíte, že by ste mohli mať vaginálnu infekciu, čím skôr sa poraďte so svojím lekárom. Táto infekcia sa dá liečiť, ak je diagnostikovaná včas. 

Liečba e. coli v pošve

Infekciu E. coli je u tehotných žien možné liečiť antibiotikami. Dôležité je, aby lekár zvolil antibiotikum bezpečné pre plod a matku ako napríklad Nitrofurantoín a Cefalosporíny.

V prípade diagnostiky chorioamnionitídy, vám bude okamžite nasadená IV antibiotická liečba (ampicilín, penicilín, gentamicín, klindamycín, metronidazol). Včasná liečba môže znížiť horúčku, skrátiť čas na zotavenie a znížiť riziko infekcie a komplikácií dieťaťa. Liečba však často spočíva aj v predčasnom pôrode. Ak má novorodenec infekciu, dostane tiež antibiotiká.


https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12309-chorioamnionitis

Obrázok: milli_lu / Pixabay.com

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár