Opakujúca sa mykóza, kandidóza

Kvasinka Candida spôsobujúca kvasinkovú infekciu ako mykóza vo vagíne, kože, nechtov, žaba a podobne

Kandidóza alebo mykóza je plesňová infekcia spôsobená kvasinkami, čo je druh plesne. Existuje veľa druhov kvasiniek: niektoré sa využívajú na výrobu chleba, iné na varenie piva. A jeden druh kvasiniek, ktorý sa nazýva Candida, žije aj v našom tele.

Candida

Candida normálne žije na koži a vo vnútri tela na miestach, ako sú ústa, krk, gastrointestinálny trakt a vagína, bez toho, aby spôsobovala akékoľvek problémy. Práve naopak, je vitálnou súčasťou mikrobiómu a spolu s „dobrými“ baktériami sa podieľa na mnohých zdraviu prospešných funkciách:

  • Kvasinky udržujú váš tráviaci systém zdravý a v rovnováhe.
  • Správne množstvo vo vašom tele pomáha imunitnému systému robiť svoju prácu.
  • Kvasinky tiež pomáhajú vstrebávať vitamíny a minerály z jedla a dokonca bojovať proti chorobám.

Rast kvasiniek je udržiavaný práve vďaka zdravej rovnováhe medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami. Ak dôjde k narušeniu tejto rovnováhy, alebo inej zmene podmienok, v ktorých sa kvasinkám darí, môže vzniknúť kvasinková infekcia alebo mykóza. Tá často spôsobuje plynatosť, nadúvanie, bolesti v ústach, zápach z úst, povlak na jazyku, výtok či svrbivé vyrážky a zriedkavo aj zápal močových ciest.

Dobrou správou je, že kvasinková infekcia zvyčajne nebýva závažná a je bežne liečiteľná zmenami v stravovaní a životnom štýle. Avšak u osôb s vyššou hladinou Candidy alebo s oslabeným imunitným systémom sa môžu vyskytnúť opakované infekcie alebo závažnejšie príznaky.

Prečo sú plesne nebezpečné? MYKOTOXÍNY

Kvasinky (candida) sú pleseň. Plesne produkujú ako sekundárne metabolity nebezpečné látky tzv. mykotoxíny, ktoré sú silné alergény.

Mykotoxíny môžu byť absorbované kožou, dýchacími cestami a črevnou výstelkou a v tele vyvolávajú zápal a oxidačný stres. To môže viesť k respiračným stavom, infekciám a v niektorých prípadoch k dlhodobej expozícii, ochoreniam horných a dolných dýchacích ciest, chronickej únave a dokonca rakovine.

Mykotoxíny zhoršujú imunitnú dysfunkciu spojenú s chronickým ochorením a inhibujú liečebné procesy v tele. Tiež narúšajú hormonálnu rovnováhu v tele a znižujú toleranciu na akýkoľvek typ stresu.

Aké najčastejšie príznaky spôsobuje mykóza

Žaba (orofaryngeálna kandidóza)

Kvasinková infekcia v ústach. nazývaná aj žaba
Kvasinková infekcia v ústach – žaba, ZDROJ: Shutterstock

Keď sa kvasinky rozmnožia v ústach a hrdle, môžu spôsobiť infekciu nazývanú žaba.  

Medzi príznaky patria:

  • Biele alebo žlté škvrny na jazyku, perách, ďasnách, podnebí a vnútorných lícach
  • Sčervenanie alebo bolesť v ústach a krku
  • Popraskané kútiky úst
  • Bolesť pri prehĺtaní

Vaginálna mykóza

Odhaduje sa, že tri zo štyroch dospelých žien dostanú počas života najmenej jednu kvasinkovú infekciu a polovica z nich bude mať aspoň jednu recidívu. Muži môžu tiež dostať kvasinkovú infekciu, je to u nich však omnoho zriedkavejšie.

Medzi príznaky vaginálnej kandidózy patrí sčervenanie, opuch, svrbenie, bolestivý pohlavný styk a silný, hustý biely „tvarohovitý“ výtok. Muži s kvasinkovou infekciou môžu mať na penise svrbivé vyrážky.

Pretože mykóza môže mať u žien príznaky podobné iným infekciám, ako je bakteriálna vaginóza či sexuálne prenosné choroby, je dôležité navštíviť svojho lekára.

Mykóza kože a nechtov

Mykóza kože sa prejavuje vyrážkou, ktorá často spôsobuje začervenanie a intenzívne svrbenie.  V niektorých prípadoch môže infekcia spôsobiť popraskanie a bolesť kože.  

Vyrážka môže ovplyvniť rôzne časti tela, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyvinie v záhyboch kože. Patria sem oblasti v podpazuší, v slabinách, medzi prstami a pod prsiami.  Candida môže tiež spôsobovať infekcie nechtov, okrajov nechtov a kútikov úst.

Candida tiež môže spôsobiť u malých detí vyrážku v oblasti plienky. Aj keď vyrážky z plienok sú zvyčajne spôsobené príliš dlhým ponechaním mokrej alebo zašpinenej plienky na pokožke, po podráždení je vyššia pravdepodobnosť infekcie. Ak sa obávate kandidózy, kontaktujte svojho pediatra.

Plesňové prerastanie čreva (SIFO)

Zdravie zažívacieho systému silno závisí od rovnováhy medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami, ktoré žijú v čreve. Keď sa rovnováha v čreve naruší, môžu sa vyskytnúť zažívacie problémy vrátane zápchy, hnačky, nevoľnosti, plynnatosti, kŕčov a nadúvania.

Posledné štúdie dokonca spájajú nadmerný rast Candidy s niekoľkými chorobami gastrointestinálneho traktu, vrátane ulceratívnej kolitídy a Crohnovej choroby.

Prečítajte si aj náš súvisiaci článok: Plesňové prerastanie čreva (SIFO)

Kvasinkové infekcie močových ciest

Zriedkavo môže Candida spôsobiť aj infekciu močových ciest (UTI).

Medzi príznaky patrí pocit pálenia pri močení, časté nutkanie na močenie, zakalený, tmavý alebo zvláštne zapáchajúci moč a bolesť alebo tlak v podbrušku.

Iné baktérie, ako je E. coli, síce spôsobujú UTI s väčšou pravdepodobnosťou, no aj trpíte opakujúcimi sa infekciami a domnievate sa, že na príčine môže byť mykóza, môžete si nechať vyšetriť moč.

Prečítajte si aj náš súvisiaci článok: Chronický zápal močového mechúra

Chronické infekcie dutín

Aj keď sú krátkodobé infekcie dutín väčšinou spôsobené baktériami, mnohé dlhodobejšie chronické infekcie dutín sa považujú za plesňové.

Štúdia Mayo Clinic sa zamerala na skupinu 210 jedincov s chronickými sínusovými infekciami a zistila, že 96% z nich malo v hliene plesne.

Medzi príznaky patrí výtok z nosa, upchatie nosa, strata zápachu a bolesti hlavy.

Chronická únava

Jedným z najbežnejších symptómov spojených s Candidou je únava. Aj keď neexistuje dôkaz, že Candida spôsobuje únavu, existuje niekoľko spôsobov, ako k tomu môže prispieť.

Po prvé, mykóza (kandidóza) je často sprevádzaná nedostatočnou výživou, ako je nedostatok vitamínu B6, esenciálnych mastných kyselín a horčíka.  Je známe, že nedostatok horčíka spôsobuje únavu.

Po druhé, infekcie Candida sa bežne vyskytujú, keď je oslabený imunitný systém. Samotný slabo fungujúci imunitný systém môže viesť k únave.

Jedna štúdia naznačuje, že dlhodobá kandidóza čreva môže byť dokonca potenciálnou príčinou chronického únavového syndrómu.

Nebezpečná invazívna kandidóza

Ak kvasinky vstúpia do krvného obehu, môžu sa dostať do srdca, mozgu, krvi, očí a kostí. To môže spôsobiť vážnu, život ohrozujúcu infekciu.

Medzi príznaky patrí horúčka a zimnica. Pretože je pravdepodobné, že osoba s touto infekciou je už chorá na iné ochorenie, môže byť náročné ju správne diagnostikovať.

Najčastejšie príčiny mykózy

Užívanie liekov

Antibiotiká

Ak používate širokospektrálne antibiotiká ako tetracyklín alebo amoxicilín na potlačenie bakteriálnej infekcie, tieto antibiotiká môžu tiež zničiť zdravé baktérie, ktoré udržujú kvasinky pod kontrolou.

Kortikosteroidy

Používanie inhalačných kortikosteroidov pri astme je spájané s kvasinkovou infekciou v ústach.

Protéza

U ľudí, ktorí nosia zubné protézy, najmä u tých, ktorí tiež trpia cukrovkou, môže byť väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie žaba.  Každú noc preto dôkladne očistite svoju zubnú protézu, aby ste zabránili infekcii.

Sprchovacie gély a vaginálne spreje

Niektoré výrobky môžu zmeniť úroveň kyslosti vo vagíne. To podporuje rast kvasiniek a môže zničiť užitočné baktérie, ktoré udržujú kvasinky na uzde.

Mykóza pri zmene hladín hormónov

Zmena hladín estrogénu a progesterónu u žien, ktoré sú tehotné, dojčia, používajú hormonálnu substitučnú terapiu alebo užívajú antikoncepciu s estrogénom, môže viesť k vaginálnej mykóze.

Oblečenie

Spodná bielizeň (alebo priliehavé džínsy alebo mokré plavky), v dôsledku ktorých daná oblasť nedýcha, môže zvýšiť telesnú teplotu a vlhkosť v pošve.  To vytvára podmienky, v ktorých sa darí rastu kvasiniek. Kúpte si bavlnenú spodnú bielizeň a čo najskôr si vymeňte plavky či oblečenie po cvičení.

Mykóza a iné lekárske príčiny

Cukrovka (diabetes)

Ak vaša cukrovka nie je dobre kontrolovaná, zvýšenie cukru na slizniciach vagíny môže vytvoriť úrodné prostredie pre rast kvasiniek.

Oslabený imunitný systém

Ak máte HIV / AIDS alebo iný stav, ktorý brzdí váš imunitný systém, vaše telo nemôže bojovať s infekciami.  Ak sa liečite na rakovinu alebo ste podstúpili transplantáciu orgánov, máte vyššiu šancu na infekciu kvasinkami, ako je žaba alebo invazívna kandidóza.

Hospitalizácie

Invazívna kandidóza sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí boli nedávno prijatí do nemocnice alebo žijú v inom zdravotníckom zariadení, napríklad v dome sociálnych služieb.

Ako bojovať proti mykóze?

Najlepším spôsobom, ako liečiť kandidózu a predchádzať opakujúcim sa infekciám, je riešiť základnú príčinu.

Obnova mikrobiómu pomocou stravy

Medzi najefektívnejšie stratégie patrí obnova mikrobiómu a udržiavanie rovnováhy medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami jednak v lokálnom mikrobióme, v ktorom sa infekcia vyskytla a zároveň v črevom mikrobióme, ktorú je s ostatnými úzko prepojený.

Najjednoduchší spôsob, ako môžete ovplyvniť črevný mikrobióm je úprava stravy.

Antimykotická (protiplesňová) diéta

Rafinované cukry, sacharidy (vrátane chleba, cestovín, sušienok) a mliečne výrobky s vysokým obsahom laktózy môžu stimulovať rast Candidy a ďalších „zlých“ mikroorganizmov. Okrem toho sa odporúča obmedziť ovocie, najmä ovocie s vysokým obsahom cukru, ako sú banány a mango, škrobová zelenina, ako sú sladké zemiaky. Mnohé diéty proti Candida obmedzujú všetky obilniny a strukoviny, ktoré nahrádzajú živočíšnymi bielkovinami.

Na druhej strane sa ukázalo, že určité potraviny špecificky podporujú rast „dobrých“ baktérií a spomaľujú rast Candidy. Mykóza vďaka nim nemá šancu.

Viac o protiplesňovej diéte, prírodných doplnkoch na plesňové prerastanie čreva sa dozviete v súvisiacom článku Plesne v čreve.

Existuje tiež niekoľko potravín s obzvlášť liečivými vlastnosťami, ktoré môžu byť zahrnuté do protokolu proti mykóze. Všetky tieto potraviny sú antibakteriálne, antimikrobiálne a pomáhajú znovu vyvážiť hladinu dobrých a zlých baktérií.

  • Cesnak, cibuľa, špargľa a artičoky sú bohaté na prebiotiká, ktoré živia dobré baktérie.
  • Jablčný ocot, oreganový olej, kokosový olej, púpava, čaj z bodliaka a kvasené jedlá majú čistiace vlastnosti.
  • Vývar z kostí je skvelým nápisom pre každého, kto bojuje s kvasinkami. Nielen vyživuje črevá, ale môže tiež pomôcť opraviť narušenú výstelku čriev. Je bohatá na kolagén, upokojuje a šetrne trávi.

Existujú aj spôsoby ovplyvňovania lokálnych mikrobiómov, napríklad kožného, o čom si môžete prečítať v našom článku: Kožný mikrobióm

Antifungálne lieky

Bohužiaľ, stravovacie zmeny nemusia vždy stačiť, v takom prípade sú antifungálne lieky najbežnejšou formou liečby.  Ak potrebujete lieky, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

POHĽAD ALTERNATÍVNEJ MEDICÍNY

AKUMULÁCIA VLHKOSTI A OSLABENIE SLEZINY Z POHĽADU TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Po jedení a strávení niektoré potraviny podporujú vlhkosť, vnútorné systémy sa stávajú pomalé, opuchnuté alebo studené. Ak je slezina oslabená, začne kumulovať patologickú vlhkosť, čo je raj pre plesne a ďalšie mikroorganizmy. 

PRÍZNAKY OSLABENEJ SLEZINY

Príznaky začínajú v tráviacom symptóme (pomalé trávenie, znížená tvorba enzýmov, hromadenie tekutín), potom sa rozširujú do zvyšku tela a premietajú sa do problémov, ako je nechcený nárast telesnej hmotnosti, nadúvanie, nízka energia, hnačka a zahlienenie. 

Prebytok vlhkosti ďalej prispieva ku kvasinkovým infekciám, zápalom kĺbov, akné a infekciám dutín.

Ďalšie príznaky:

  • Pri akumulácii vlhkosti a horúčosti je cítiť v ústach sladkú chuť, sliny sú husté a lepkavé. 
  • Keď má niekto slabú slezinu, bude často unavený, mať pocit ťažoby a bude mať tendenciu polihovať a odpočívať. 
  • Prílišné krvácanie počas menštruácie u žien indikuje problémy so slezinou, podobne ako ľahká poraniteľnosť a zvýšená tvorba modrín. 
  • Nadmerná psychická činnosť oslabuje slezinu a vyčerpáva krv.

PRÍČINY OSLABENEJ SLEZINY

Najväčším hriechom pre slezinu je zanedbávanie raňajok: ak jete studený jogurt s müsli, ovocím, alebo neraňajkujete nič.

ZÁSADY PRE POSILNENIE SLEZINY

  • Každý deň raňajkujte a po 18. hod by ste už nemali nič jesť, a ak tak len vlažnú polievku, aby nebol zaťažený krvný obeh alebo žlčník
  • 3-krát denne jedzte teplé varené jedlo: teplé raňajky, obed, večera
  • Na desiatu alebo olovrant si spravte pečené alebo varené jablko alebo hrušku
  • Nepite studenú a sýtenú vodu
  • Prestaňte používať mikrovlnku a mrazničku
  • Výborné na posilnenie sleziny sú dýchacie cvičenia, pri ktorých sa dýcha do brucha.

Existuje aj zoznam vhodných potravín a výživových doplnkov pre posilnenie slezinu a odstránenie vlhkosti. Základy jedálnička sú podobné protiplesňovej diéte (ako napríklad vyhýbanie sa sladkému), avšak sú tam rozdiely, ktorými vás nechcem mýliť. Najlepšie je dodržiavať odporúčaný zoznam potravín z protiplesňovej diéty v kombinácii s vyššie uvedenými zásadami pre posilnenie sleziny.


https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/index.html

https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment#section8

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/what-is-candidiasis-yeast-infection

https://www.healthline.com/health/skin/cutaneous-candidiasis#symptoms

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár