Poradňa: Hlien v stolici

Lukáš: Dobry den, uz mam nejaku dobu na stolici pritomny hlien zltej farby. Pri obmedzeni cukru a sacharidov je jeho mnozstvo mensie a znizuje sa. Stolica je normalnej konzistencie.  V minulosti som mal podobne problemy. Pred 6 rokmi som bol na gastre kde mi robili aj kolonoskopiu ale crevo bolo v poriadku az na hemeroidy. Odvtedy som s tymi hlienmi mal obcas problemy ale pri obmedzovani cukrov mi to preslo. Myslite, ze sa u mna jedna o nespecificky zapal creva. Ine priznaky okrem toho hlienu nemam. Dakujem za odpoved.

Odpoveď

Môže byť ale nemusí. Hlien v stolici sa zvykne objavovať u ľudí, ktorí majú syndróm dráždivého čreva, ktorý môže byť iba v počiatočnom štádiu a nespôsobovať iné problémy. Túto domnienku potvrdzuje aj vami popisované zlepšenie stavu pri vylúčení sacharidov, čo je pre tento stav typické.

Čo je to syndróm dráždivého čreva (IBS)?

Syndróm dráždivého čreva je abnormálna funkcia tráviaceho traktu, najmä hrubého čreva (aj keď môže byť postihnuté aj tenké črevo a dokonca aj žalúdok). Aj keď závažnosť symptómov môže byť mätúca, nejde o závažnú poruchu. V skutočnosti by kolonoskopia odhalila úplne normálne vyzerajúce črevo bez zápalu. Navyše ide o pomerne častý problém – odhaduje sa, že postihuje 3 až 20 percent ľudí. Jedným zo symptómov môže byť aj hlien v stolici.

Pre viac informácii si prosím prečítajte náš článok Syndróm dráždivého čreva (IBS).

Strava s nízkym obsahom FODMAP pri IBS

Strava s nízkym obsahom fermentovateľných sacharidov známa ako FODMAP (Fermentovateľné Oligo-, Di-, Monosacharidy A Polyoly) sa odporúča na zmiernenie príznakov IBS.

Hlavné zdroje FODMAP:

  • Oligosacharidy: pšenica, raž, strukoviny a rôzne druhy ovocia a zeleniny, ako je cesnak a cibuľa.
  • Disacharidy: Mlieko a mliečne výrobky (jogurt, syr, maslo).
  • Monosacharidy: Rôzne plody vrátane fíg a manga a sladidlá ako med a agáve.
  • Polyoly: Niektoré druhy ovocia a zeleniny vrátane ostružín a liči, rovnako niektoré nízko-kalorické sladidlá.

Gut makeover protokol

Alternatívne môžete zvážiť absolvovať štvortýždňový program obnovy črevných baktérií GUT MAKEOVER – diétny protokol určený na manipuláciu a vyvolanie pozitívnych zmien v črevnom mikrobióme na riešenie zažívacích problémov, ovplyvnenie fyzickej aj emocionálnej pohody a zníženie hmotnosti.

Info nájdete v našom článku Črevný mikrobióm.

Bolo by dobré absolvovať aj hadičku zvrchu, aby sa vylúčili aj príčiny ako gastritída. Navyše ak ste boli na kolonoskopii tak dávno, neviem aké testy mal vtedy lekár k dispozícii. Medzičasom sa veda zase výrazne posunula. Tiež môžete skúsiť spraviť si test na krv v stolici (test na okultné krvácanie kúpite v lekárni).

Nakoľko však nepoznám váš zdravotný stav, nezabudnite, že tento postup má len informatívny charakter a váš stav je potrebné vopred konzultovať s vašim lekárom a dodržiavať ním stanovenú liečbu.

V prípade záujmu o pomoc pri komplexnom riešení vášho zdravotného stavu si môžete zvoliť našu službu Celostná terapia na mieru.

Mgr. Jana Šaffa

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

4 komentáre k “Poradňa: Hlien v stolici”

  1. Dobrý den. mam zapaleny konecnik. V rekte do 20 cm znaky ulce. kolitidy. Sliznica od 20 cm je v prezretej oblasti ružová, s primeranou cievnou kresbou. Haustracia zachovaná. Bez polypov, divertiklov, nádorových zmien. Odporucana liecba pentasa. Vysledky histologie este nie su. Viem, ze je to chronicke a vyliecit sa to neda. Mohli by ste mi poradit vhodnú stravu? Dakujem.

  2. Dobrý deň, dostala so. od vás dva dotazy, jeden k hlienu v stolici, kde ste písali že ste absolvovali kolonoskopiu a výsledkom bolo črevo bez zápalu, teraz druhý komentár kde zase píšete o kolitide, prosim vás ako to teda je s tým vašim zdravotným stavom? Lebo na základe týchto informácií som zmätená. Ďakujem.

  3. Dobry den, ano poslal som Vam ten druhy dotaz. Nechcel som Vas zmiast. Tyka sa môjho sucasneho zdravotneho stavu. Prave dnes som absolvoval kolonoskopicke vysetrenie parcialne. Kde mi doktor zistil v rekte do 20 cm znaky ulceroznej kolitidy. Sliznica od 20 cm oralnym smerom je v preztej oblasti ruzova, s primeranou cievnou kresbou. Haustracia zachovana, bez polypov, diverkul a nadorov. Lieky som dostal pentasu cipky. Potreboval som poradit s vhodnou stravou. Dakujem.

Pridaj komentár