Dráždivá maternica v tehotenstve

Kontrakcie počas tehotenstva

Niektoré ženy majú počas tehotenstva dokonca pravidelné kontrakcie, čo sa zvykne označovať ako dráždivá maternica. Čo spôsobuje tieto kontrakcie a ako maternicu upokojiť?

Aké kontrakcie sú počas tehotenstva normálne?

Okolo štvrtého mesiaca tehotenstva sa u niektorých žien príležitostne začínajú objavovať takzvané Braxton-Hick kontrakcie, ktoré žena môže pociťovať ako mierne stvrdnutie maternice.

S približujúcim sa dňom pôrodu môžete pociťovať viac týchto kontrakcií. Takýmto spôsobom sa maternica prirodzene pripravuje na pôrod. Ak zostanú nepravidelné, nepovažujú sa za skutočný pôrod. Ak sa však kontrakcie stanú pravidelnými alebo ak sú sprevádzané bolesťou alebo krvácaním, obráťte sa na svojho lekára.

Pri zvýšenej námahe a dehydratácii sa zvyknú tieto kontrakcie zvyšovať. Naopak, zmierniť ich môže odpočinok, zmena polohy v sede alebo vypitie pohára vody.

Čo je to dráždivá maternica?

U niektorých žien dochádza k častým pravidelným kontrakciám, ktoré však nespôsobujú žiadne zmeny v krčku maternice. Tento stav sa často nazýva dráždivá maternica. Kontrakcie pri dráždivej maternici sú podobné ako Braxton-Hicks, ale môžu byť silnejšie, vyskytovať sa častejšie a nereagovať na odpočinok alebo hydratáciu. Tieto kontrakcie nie sú nevyhnutne normálne, ale nie sú nevyhnutne škodlivé.

Je k dispozícii len málo štúdií o dráždivej maternici v tehotenstve:

V roku 1995 vedci preskúmali spojenie medzi NN a predčasnou pôrodnou činnosťou a svoje zistenia uverejnili v American Journal of Porstetrics and Gynecology. Zistili, že 18,7% žien s dráždivou maternicou malo predčasný pôrod, v porovnaní s 11% žien bez tejto komplikácie.

Inými slovami, kontrakcie v rámci dráždivej maternice môžu byť občas nepríjemné alebo dokonca strašidelné, je však nepravdepodobné, že by výrazne zvýšili pravdepodobnosť, že sa vaše dieťa vypýta na svet príliš skoro.

Aké má príčiny dráždivá maternica

V lekárskej literatúre nenájdete veľa informácií o dráždivej maternici. Odborníci sa domievajú že dôvody môžu zahŕňať všetko od dehydratácie cez stres až po neliečené infekcie, ako je infekcia močových ciest. Stále totiž nie je úplne jasné, čo spôsobuje dráždivú maternicu a navyše príčina nemusí byť rovnaká u všetkých žien.

Bohužiaľ, pravdepodobne sa nikdy nedozviete príčinu týchto kontrakcií. A pravdepodobne vám nepomôže ani prezeranie nespočetného množstva tém na fórach od žien, ktoré sa každý deň zaoberajú svojimi kontrakciami.

Kedy vyhľadať lekára

Ak máte podozrenie, že máte dráždivú maternicu, vyhľadajte svojho lekára. Skúste si viesť záznamy o kontrakciách, o tom, ako často sa vyskytujú a ako dlho trvajú. Tieto informácie môžete dať svojmu lekárovi a prípadne zistiť, či ich niečo konkrétne nevyvoláva.

Aj keď kontrakcie pri dráždivej maternici sa nepovažujú za predčasný pôrod, zavolajte lekára, ak máte viac ako šesť až osem kontrakcií za hodinu.

Lekára tiež vyhľadajte, ak ste zaznamenali:

  • unikajúcu plodovú vodu
  • znížený pohyb plodu
  • vaginálne krvácanie
  • bolestivé kontrakcie každých 5 až 10 minút

Testy na predčasný pôrod

Dráždivá maternica väčšinou nevedie k predčasnému pôrodu, ale lekár môže spraviť vyšetrenie alebo ultrazvuk, aby zistil, či je kŕčok maternice uzavretý. Taktiež môžete byť tiež pripojená k monitoru na meranie frekvencie, trvania a sily kontrakcií.

Ak je váš lekár znepokojený predčasným pôrodom, môžete podstúpiť test fetálneho fibronektínu. Tento test je jednoduchý ako vaginálny výter blízko krčka maternice. Pozitívny výsledok môže znamenať, že v nasledujúcich dvoch týždňoch porodíte.

Kortikosteroidy môžu pomôcť dieťaťu, aby jeho pľúca skôr dozreli, ak hrozí predčasný pôrod pred 34. týždňom. Možno budete musieť byť hospitalizovaní kvôli podrobnejšiemu monitorovaniu, alebo dočasne zastaviť pôrod pomocou tokolytov.

Ako upokojiť dráždivú maternicu

Tu je niekoľko odporúčaní, ako sa môžete pokúsiť upokojiť dráždivú maternicu prirodzene:

  • zostaňte hydratovaná
  • pravidelne vyprázdňujte močový mechúr
  • často jedzte malé porcie ľahko stráviteľného výživného jedla
  • odpočívajte na vašej ľavej strane
  • dajte sa otestovať na akékoľvek – v prípade pozitívneho nálezu sa pokúste infekciu vyliečiť
  • dbajte na dostatok spánku
  • vylúčte zo stravy kofeínové potraviny a nápoje
  • vyhnite sa zdvíhaniu ťažkých predmetov
  • pracujte na znížení stresu
  • užívajte doplnok magnézia (horčíka)

Ak sa zdá, že vašej dráždivej maternici prirodzené zásahy nepomáhajú, lekár vám môže predpísať lieky, ktoré môžu pomôcť pri kontrakciách, ako nifedipín a hydroxyzín. Váš lekár vám môže dokonca navrhnúť prísny kľudový režim, ak sa domnievajú, že ste vystavená vysokému riziku predčasného pôrodu.


Tento článok pôvodne vyšiel na HealthLine.com a je jeho voľným prekladom.

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár