Kožné problémy detí podľa Ajurvédy

Kožné problémy detí podľa ajurvédy

Začali váš uzlík radosti trápiť kožné problémy? Možno budete prekvapená, ale v súčasnosti nejde o nič neobvyklé ani u pár mesačných deti. Ak je to pre vás aktuálna téma, možno vás bude zaujímať aj iný pohľad – pohľad ajurvédskej medicíny, podľa ktorej je trávenie alfou a omegou celého zdravia respektíve choroby.

Podľa Ajurvédy sú kožné problémy u detí dôsledkom nahromadených toxínov v organizme (Ama). Niektoré sú prechodného charakteru a iné môžu vyústiť do rôznych zdravotných problémov.

Možno sa pýtate, ako sa také toxíny dostali do malého telíčka? Nuž, najčastejšie týmito dvoma spôsobmi:
#1 prostredníctvom materského mlieka v dôsledku toxického zaťaženia organizmu alebo aktuálnej stravy matky
#2 ak trávenie nepracuje na optimálnej úrovni a detský organizmus nedokáže dostatočne spracovať formulu alebo prvé príkrmy, v dôsledku čoho sa v tráviacom systéme začína kumulovať Ama.

Kožné problémy detí spôsobené toxickým zaťažením matky pri dojčení

Každý človek má podľa Ajurvédy v sebe určitú hladinu toxínov. Ich hladina závisí najmä od toho, akú stravu človek konzumuje, ako sa o svoj organizmus stará, či pravidelne absolvuje očistné kúry a samozrejme aj od to, aký je starý. Toxická záťaž v organizme sa zvykne hlásiť sama akonáhle dosiahne určitú úroveň. Môžu sa začať objavovať zdravotné ťažkosti, ktorých charakter závisí najmä od toho, kde sa v tele ukrýva slabé miesto, či už z pohľadu genetiky, vlastného ničenia v dôsledku závislostí (sladkosti, alkohol, cigarety) a podobne.

Týmto by som chcela poukázať na to, že ak žena vstupuje do tehotenstva s toxickou záťažou, bude s ňou pokračovať aj počas dojčenia. Takže spolu s postupným privykaním tráviaceho traktu dieťaťa na rôzne potraviny premenené na materské mlieko sa dieťa učí tráviť aj toxíny. Kým sa to dieťa naučí, zvyknú sa už okolo 3 mesiaca života objavovať kožné problémy, najmä ekzémy.

To však v žiadnom prípade neznamená, že ak máte dojčené dieťatko s ekzémom, máte ho prestať dojčiť. Väčšina detí sa nakoniec Amu naučí postupne tráviť. Preto tieto detské vyrážky často sami prejdú pomerne rýchlo.

Kožné problémy detí spôsobené amou v dôsledku neoptimálneho trávenia formule

Formula je z pohľadu detského organizmu v podstate prvý príkrm. Svojim zložením sa síce najviac približuje k materskému mlieku v porovnaní s inou alternatívou, no stále je to výrobok z kravského mlieka, ktoré je samozrejme iné než materské mlieko. Otázne je ako sa s ním nezrelý detský zažívací trakt dokáže vysporiadať. U donosených detičiek s normálnou pôrodnou hmotnosťou či detí, ktoré boli aspoň zo začiatku dojčené, alebo sú len dokrmované, je predpoklad, že to zvládnu.

Určité rozdiely medzi dojčenými a nedojčenými deťmi sú však evidentné na všetkých zdravotných úrovniach. Takže nič iné nezostáva, len bojovať za každú jednu kvapku.

Okrem toho by som rada ženám, ktoré nemôžu dojčiť prípadne majú málo mlieka, rada pripomenula, že existuje aj možnosť zohnať si mlieko z mliečnej banky. To je nesmierne dôležité najmä u detičiek, ktoré boli predčasne narodené alebo narodené s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Voľakedy existovali dojky, v dnešnej dobe už bohužiaľ takéto možnosti nemáme. No alternatívou zostáva aj kamoška, ktorá dojčí a je ochotná sa so svojim mliečkom podeliť.

Ak ste vyčerpali všetky možnosti, poslednou možnosťou sú formule. Dnes sú už omnoho kvalitnejšie a podobnejšie materskému mlieku než voľakedy. To, či ich detský tráviaci trakt zvláda tráviť zistíte podľa toho, či je dieťatko spokojné, veselé a priberá alebo sa trápi s kolikami či kožnými problémami. Na trhu sú dostať rôzne typy, dokonca aj špeciálne hypoalergénne pre tie detičky, ktoré majú alergiu na mliečnu bielkovinu, intoleranciu laktózy či iný problém so štandardnou formulou.

Kožné problémy detí spôsobené amou v dôsledku neoptimálneho trávenia prvých príkrmov

Oboznamovanie dieťaťa s rôznymi potravinami a alergénmi je považované za mimoriadne dôležité pre budúce zdravie v ajurvédskej, ako aj modernej medicíne. Ajurvédske odporúčania pre prvé príkrmy sú však v niektorých oblastiach iné, no sú stabilné už niekoľko tisíc rokov. Napríklad sa začína s ryžovou vodou namiesto zeleniny, ktorá je podľa Ajurvédy pre nezrelý tráviaci trakt príliš ťažká a nedokáže budovať silu a tkanivá.

Zavádzanie tuhej potravy je podľa Ajurvédy hlavnou chybou dnešných odporúčaní. Výsledok podania takejto potravy bábätkám je Ama. V dôsledku Amy sa zvyšuje kolika, distenzia, plynatosť, hnačka, zápcha alebo oboje. A to je podľa Ajurvédy hlavná príčina epidémie kožných porúch u detí resp. sa dá pripísať 80% kožných porúch dojčiat.

Samozrejme môže byť problém aj v niečom inom. Napríklad môže mať dieťatko problém s niečím vo vašej strave, môže mať intoleranciu laktózy, alergiu na kravskú bielkovinu alebo iné alergény. Takže, ak kožné príznaky pretrvávajú, zhoršujú sa alebo zaznamenáte aj iné zdravotné ťažkosti ako napríklad hnačka, zápcha a pod. je jednoznačne na mieste konzultovať zdravotný stav dieťatka s pediatrom a detským dermatológom.

Veľa trpezlivosti a zdravia všetkým detičkám aj ich mamičkám prajem!


Foto: Felipe Salgado / Unsplash

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.