Migréna a bolesť hlavy počas menštruácie

Bolesti hlavy pred menštruáciou a počas menzesu

Mnohé ženy počas menštruácie trápi bolesť hlavy resp. migréna. Čo ich spôsobuje a ako s týmito problémami bojovať z pohľadu modernej aj alternatívnej medicíny?

Migréna a bolesť hlavy v dôsledku hormonálnych zmien

K bolestiam hlavy prispieva mnoho faktorov, medzi ktoré patria okrem anamnézy a veku aj hormonálne zmeny. Hormóny estrogén a progesterón hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii menštruačného cyklu a tehotenstva a môžu tiež ovplyvňovať látky súvisiace s bolesťou hlavy v mozgu. Stabilné hladiny estrogénu môžu bolesti hlavy zlepšovať, zatiaľ čo výkyvy alebo zmena hladiny estrogénu môžu bolesti hlavy zhoršovať.

Bolesť hlavy / migréna pred a počas menštruácie

Pokles estrogénu tesne pred menštruáciou môže prispieť k bolestiam hlavy. Mnohé ženy s migrénami sa sťažujú na bolesti hlavy práve v období menštruácie, najmä tesne pred alebo počas prvých dní menštruácie.

Bolesť hlavy / migréna sa počas tehotenstva zvykne zlepšiť dokonca zmiznúť

Hladiny estrogénu sa na začiatku tehotenstva rýchlo zvyšujú a zostávajú vysoké počas celého tehotenstva.  Migrény sa preto počas tehotenstva často zlepšia alebo dokonca vymiznú. Napätie hlavy sa však zvyčajne nezlepší, pretože nie sú ovplyvnené hormonálnymi zmenami.

Po pôrode môže náhly pokles hladiny estrogénu – spolu so stresom, nepravidelnými stravovacími návykmi a nedostatkom spánku – opäť vyvolať bolesti hlavy.

Bolesť hlavy / migréna počas menopauzy

U mnohých žien, ktoré mali bolesti hlavy spojené s hormónmi, sa migréna môže počas rokov vedúcich k menopauze vyskytovať častejšie a závažnejšie, pretože hladiny hormónov stúpajú a klesajú nerovnomerne. U niektorých žien sa migréna po ukončení menštruačného obdobia zlepší, ale bolesti hlavy sa často zhoršujú.

Liečba menštruačných migrén

Liečba migrén býva účinná aj pri liečbe menštruačných migrén.
Možnosti zahŕňajú:

Lieky na zmiernenie bolesti

Voľne dostupné lieky proti bolesti – nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je napríklad ibuprofén. Tieto lieky môžu zmierniť vašu bolesť skoro po začiatku bolesti hlavy.

Triptány. Váš lekár vám môže predpísať triptány, lieky, ktoré blokujú signály bolesti v mozgu.  Triptány často zmierňujú bolesť hlavy od dvoch hodín a pomáhajú kontrolovať zvracanie. Niektoré ženy môžu v prípade potraby užívať aj kombináciu NSAID a triptánov.

Iné lieky proti bolesti na predpis.  Váš lekár niekedy môže navrhnúť aj iné lieky proti bolesti na predpis, ako je dihydroergotamín (D.H.E. 45). Nemôžu sa však užívať v kombinácii s triptánmi.

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálne antikoncepčné metódy, ako sú antikoncepčné pilulky, náplasti alebo vaginálne krúžky, môžu zmeniť existujúce vzorce bolesti hlavy – bolesti hlavy sa môžu zlepšiť alebo zhoršiť alebo niekedy zostať rovnaké.

U niektorých môže hormonálna antikoncepcia pomôcť znížiť frekvenciu a závažnosť menštruačných migrén minimalizovaním poklesu estrogénu spojeného s menštruačným cyklom.

Pri výbere sa poraďte s lekárom. Niektoré antikoncepčné tablety sú účinnejšie pri migrénach ako iné – napríklad také, ktoré majú menej dní s placebo tabletkami, predĺženým cyklom estrogénu a progestínu, atď.

Ak sa u vás počas používania hormonálnej antikoncepcie vyskytnú migrény, povedzte to svojmu lekárovi.

Preventívne užívanie liekov 

Lieky na dennej báze môžu zahŕňať betablokátory, antikonvulzíva, blokátory vápnikových kanálov, antidepresíva alebo horčík.  Váš lekár môže zvážiť aj mesačné injekcie monoklonálnej protilátky proti peptidu súvisiacemu s kalcitonínovým génom (CGRP), aby zabránil bolestiam hlavy, najmä ak iné lieky nie sú účinné. 

Lieky počas tehotenstva a dojčenia

Ak máte chronické bolesti hlavy, opýtajte sa svojho lekára na lieky a možnosti, ktoré vám môžu pomôcť počas tehotenstva skôr, ako otehotniete.  Mnoho liekov proti bolesti hlavy môže mať škodlivé alebo neznáme účinky na vyvíjajúce sa dieťa. Mali by ste dôkladne zvážiť a prediskutovať s lekárom, či by ste počas tehotenstva mali užívať lieky.

Aj keď budete musieť byť opatrná pri výbere liekov proti bolesti hlavy, ktoré užívate počas dojčenia, pravdepodobne budete mať viac možností ako počas tehotenstva. Váš lekár vám povie, aké lieky môžete užívať počas dojčenia.

Hormonálna substitučná liečba počas menopauzy

Hormonálna substitučná terapia, ktorá sa niekedy používa na liečbu perimenopauzy a menopauzy, môže u niektorých žien zhoršiť bolesti hlavy, u iných zlepšiť bolesti hlavy, prípade stav zostane bez zmeny.

Ak užívate hormonálnu substitučnú liečbu, lekár vám môže odporučiť náplasť s estrogénom.  Náplasť poskytuje nízky, stabilný prísun estrogénu, ktorý s najmenšou pravdepodobnosťou zhoršuje bolesti hlavy.

Ak hormonálna substitučná terapia zhoršuje vaše bolesti hlavy, lekár môže znížiť dávku estrogénu, zmeniť formu estrogénu alebo ukončiť hormonálnu substitučnú liečbu.

Migréna a bolesť hlavy podľa alternatívnej medicíny

Je všeobecne známe, že zmenou životného štýlu, napríklad znížením stresu, pravidelným stravovaním a pravidelným cvičením, môže tiež pomôcť znížiť frekvenciu, dĺžku a závažnosť migrény.

Ajurvéda, ako aj tradičná čínska medicína sa zhodujú v tom, že menštruačný cyklus poskytuje jedinečný pohľad na zdravie ženy. V Ajurvéde sa bolesti, kŕče a nadúvanie vnímajú ako príznaky nerovnováhy v tele: takže ak je organizmus v rovnováhe, menštruácia by nikdy nemala byť nepríjemná, spôsobovať akékoľvek bolesti alebo negatívne ovplyvňovať váš život.

Každá z dóš hrá svoju úlohu vo vašom menštruačnom cykle v rôznych časoch. Menštruačné príznaky vrátane bolesti hlavy sa priamo vzťahujú na rovnováhu (alebo nevyváženosť) dóš.

Menštruačné migrény sú zväčša dôsledkom nevyváženej vaty

Migrény sú zväčša dôsledkom vata životného štýlu plného nepravidelnej rutiny. Ľudia s vata konštitúciou tiež trpia na migrény častejšie než iné typy. Typickým spúšťačom bývajú práve výkyvy hormónov v rámci menštruačného cyklu, nespavosť, hlad, zmena počasia, toxíny (ama) a príliš veľa pozerania do obrazoviek.

V prípade, ak je vata dóša mimo rovnováhy v organizme, krvné cievy sa príliš zužujú a zadržiavajú krv vonútri. To je opak toho, čo je potrebné pri menštruácii, kedy by sa cievy mali rozšírili a pustili krv z tela preč. Preto sa môžu objavovať z menštruačné problémy ako krátka, neprítomná a bolestivá menštruácia.

Vata tiež prirodzene sídli v panvovom priestore a ak sa nerovnováha nerieši, dochádza k vyčerpaniu tkanív. V prípade typov vata, ktoré veľmi ľahko schudnú, najmä keď sú úzkostné a horúčkovité, môže menštruácia dokonca chýbať: tkanivá tela už nie sú vyživované, navlhčené a pružné na podporu toku.

Ako zmierniť bolesti hlavy a ďalšie menštruačné problémy súvisiace s vattou sa dočítate v našom súvisiacom článku: Ako rieši menštruačné bolesti a iné problémy Ajurvéda?

Závažnosť symptómov je ovplyvnená množstvom amy (alebo toxínov), ktoré sa nachádzajú v tkanivách. Akumulácia toxínov je podľa ajurvédy nebezpečná, pretože môže časom vyústiť do rôznych zdravotných ochorení, na ktoré má človek preddispozíciu resp. je na ne náchylný.

Šetrná detoxikácia zbaví vaše telo toxínov

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako obnoviť sattvu (sanskrtské slovo, ktoré znamená dobrotu a harmóniu) v menštruačnom cykle, je okrem práce na nastolení rovnováhy medzi dóšami aj odľahčenie toxického zaťaženia organizmu. To môžete urobiť rôznymi známymi spôsobmi – od jedenia menej spracovaných potravín cez pobyt na čerstvom vzduchu až po jemné cvičenie. 

Skvelým spôsobom ako organizmus zbaviť amy je prejsť šetrenou detoxikačnou kúrou. Odporučiť vám môžem komplexnú 6-týždňovú kúru, počas ktorej zbavíte svoj organizmus toxínov a prírodne, hĺbkovo a zároveň šetrne. Táto domáca kúra je inšpirovaná celosvetovo uznávanou protizápalovou stravou a je cielene skombinovaná s očistnou kúrou, ktorú používa Ajurvéda.

Naša príručka vám pomôže lepšie identifikovať a pochopiť signály, ktoré vám dáva vaše telo. Dozviete sa, aký vplyv má výživa, trávenie, spánok, stres a iné faktory životného štýlu na zdravie. Dostanete od nás rozpis krokov, ktoré je potrebné podniknúť na to, aby sa telo šetrne detoxikovalo. Súčasťou je aj týždenný jedálniček s množstvom vynikajúcich receptov.

Prírodné možnosti zmiernenia bolesti hlavy

  • Chlad. Použite studený obklad na bolestivú oblasť hlavy alebo krku.
  • Relaxačné cvičenia. Vyskúšajte relaxačné cvičenia na zníženie stresu.
  • Akupunktúra. Akupunktúra môže zlepšiť vaše bolesti hlavy a pomôže vám relaxovať.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-daily-headaches/in-depth/headaches/art-20046729

https://www.getthegloss.com/article/how-your-ayurvedic-dosha-affects-your-period

https://www.yogajournal.com/lifestyle/ayurvedic-guide-headaches

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár