Poplašné akupresúrne body, to je 12 bodov na tele, ktoré nám dokážu poskytnúť dobrú predstavu o zdravotnom stave našich vnútorných orgánov. Ich koncept vychádza z akupunktúrnych bodov resp. meridiánov podľa tradičnej čínskej medicíny. Tá nám pripomína, že náš organizmus je fascinujúco prepojená sieť. Tieto body fungujú diagnosticky aj terapeuticky. Takže, keď najbližšie budete premýšľať nad tým, čo je príčinou vášho zdravotného stavu, vyskúšajte a možno budete prekvapení, ktorý orgán sa u vás ozve. Zoznam poplašných bodov s popisom ako ich nájsť a návodom na samo-diagnostiku nájdete v novom článku.
Všetko v tele je navzájom poprepájané
Akupunktúra vychádza z konceptu meridiánov, ktorými podľa TČM nepretržite prúdi energia (Qi) a ktoré navzájom prepájajú cele telo. Pokiaľ Qi voľne prúdi cez meridiány, orgány pracujú v harmónii a telo je zdravé. Avšak kvôli množstvu príčin – ako nadmernému stresu – sa môžu meridiány tela upchať alebo dokonca zablokovať. To môže ovplyvniť funkciu zodpovedajúceho orgánu a v konečnom dôsledku celkové zdravie.
Meridiány sú neuveriteľne citlivé. Preto liečitelia TČM používajú rôzne možnosti na stimuláciu toku energie v meridiánoch, a tak obnovujú rovnováhu a zdravie. Medzi nástroje, ktoré využívajú patrí napríklad strava, bylinky, akupunktúra, akupresúra alebo cvičenie ako napríklad joga.
Akupresúrne poplašné body
Každý z meridiánov má podľa TČM svoj poplašný bod umiestnený na prednej strane tela nad orgánom, ktorému zodpovedá resp. ku ktorému má priamy vzťah.
„Poplašné body sú tie, ktorých bolesť či zvýšená citlivosť signalizuje poruchu na dráha resp. v jej zodpovedajúcom orgáne. Sú preto používané ako diagnostické.“
kniha Autorehabilitačná zostava od Kombercovej J. a Svobodovej M.
A nielen to. Okrem toho, že sú tieto body diagnostické, sú aj terapeutické a po stáročia boli bodmi prvej voľby v liečbe mnohých zdravotných problémov.
Akupresúrne poplašné body a samo-diagnostika
Samo-diagnostika pomocou vyhodnotenia citlivosti poplašných bodov nie je nič zložité a môžete si ju spraviť doma v pohodlí pomocou dokumentu na stiahnutie (nájdete nižšie)
Základné informácie
- Veľkosť: A4 (veľkosť môžete zmeniť v nastaveniach tlačiarne a vytlačiť veľkosť, ktorá vám vyhovuje)
- Formát: PDF (na otvorenie tohto súboru budete potrebovať Adobe Reader, ktorého stiahnutie a nainštalovanie je jednoduché a bezpečné)
- V prípade záujmu o vytlačenie budete potrebovať tlačiareň a papier
Ako si spraviť samo-diagnostiku?
- Ak máte možnosť, choďte do oddelenej miestnosti, kde budete mať pokoj.
- Pohodlne si sadnite alebo ľahnite. Uvoľnite sa, zavrite si oči a zhlboka dýchajte.
- Sústreďte sa, na základe obrázku a popisu nájdite príslušný bod a prstom ruky ho zatlačte.
- Subjektívne vyhodnoťte citlivosť daného bodu a výsledok vpíšte do hodnotiacej stupnice, ktorú nájdete na konci dokumentu.
Limity samo-diagnostiky
Samozrejme, treba si byť vedomý toho, že citlivosť nevyhnutne nemusí znamenať zásadný problém. Napríklad, ak je bolestivý poplašný bod pre pľúca, môžete byť len prechladnutý.
Navyše, existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré sú mimoriadne dôležité pri diagnostike z pohľadu TČM. Napríklad funkcie kože sú kontrolované pľúcnym meridiánom, svaly a väzivá sú kontrolované pečeňovým meridiánom, sluch je riadený meridiánom obličiek a podobne.
A na záver dôležité upozornenie: Takáto samo-diagnostika nenahrádza lekárske vyšetrenie. Ak máte akékoľvek pochybnosti o vašom zdravotnom stave, kontaktujte svojho lekára.
Titulná fotka: lucas law / Unsplash
Pôvodné fotky bodov: AcupunctureSchoolOnline