Spravte si online test, ktorý vám poodhalí, v akej forme je vaša imunita a navedie vás správnou cestou. Stačí odpovedať na 14 jednoduchých otázok a získate stručné vyhodnotenie vášho celkového zdravia a imunitného systému spolu s informáciami o tom, čo vplýva na jeho fungovanie a môže vám pomôcť preventívne chrániť zdravie.
Otázky
1. Koľko krát ste za posledný rok mali infekciu horných dýchacích ciest ako je bežné prechladnutie, bolesť hrdla, hltana, zápal mandlí, dutín alebo chrípku?
3 a viac krát (3 body)
1 až 2 krát (2 body)
Nebývam chorý/á (1 bod)
2. Koľko krát ste za posledný rok mali infekciu dolných dýchacích ciest ako zápal priedušiek alebo pľúc?
2 a viac krát (3 body)
1 krát (2 body)
Ani raz (1 bod)
3. Ako dlho u vás trvá zotavenie sa z bežného prechladnutia?
3 týždne a viac (3 body)
1 až 2 týždne (2 body)
Kratšie ako 1 týždeň (1 bod)
4. Koľko antibiotík ste užívali za posledný rok?
2 a viac (3 body)
1 (2 body)
Žiadne (1 bod)
5. Koľko krát sa u vás za posledný rok vyskytli oportúnne infekcie ako napríklad plesňový soor (tzv. žaba), herpesy, afty v ústach, rôzne kožné ochorenia (vírusové bradavice, bakteriálne a kvasinkové choroby kože či slizníc – mykózy), atď.?
2 a viac krát (3 body)
1 krát (2 body)
Ani raz (1 bod)
6. Ovocie a zelenina, ktoré zvyčajne zjem počas jedného dňa by sa …
Nezmestili by sa do dvoch dlaní (1bod)
Zmestili by sa do dvoch dlaní (2 body)
Nezvyknem jesť ovocie ani zeleninu (3 body)
7. Ako často si zvyknete dopriať spracované pochutiny ako cukríky, dezerty, napolitánky, sladené nápoje alebo sladenú kávu, chipsy, tyčinky, atď.?
Niekoľko krát do dňa (3 body)
Každý deň (2 body)
Pár krát za týždeň (1 bod)
8. Ako často zvyknete piť alkoholické nápoje (vrátane piva, vína a liehovín)?
Niekoľko krát do dňa (3 body)
Každý deň (2 body)
Pár krát za týždeň / Nepijem alkohol (1 bod)
9. Koľko balíčkov cigariet vyfajčíte za týždeň?
Viac ako 1 balenie za týždeň (3 body)
1 balenie za týždeň (2 body)
Nefajčím (1 bod)
10. Koľko dní za posledný týždeň ste sa cítili vystresovaný, pod tlakom alebo veľmi unavený?
4-7 dní (3 body)
2-3 dní (2 body)
1 deň (1 bod)
11. Koľko hodín spánku denne ste si priemerne dopriali za posledný týždeň (vrátane poobedných zdriemnutí)?
4 hodiny a menej (3 body)
5-6 hodín (2 body)
7 hodín a viac (1 bod)
12. Koľko hodín ste za uplynulý týždeň dokopy venovali fyzickej aktivite a cvičeniu, ako napríklad chôdzi, kardio, cvičeniu v posilňovni, práci v záhrade, fyzickej práci?
3 hodiny a menej alebo naopak, viac ako 15 hodín (3 body)
4-6 hodín (2 body)
7-14 hodín (1 bod)
13. Koľko hodín ste za uplynulý týždeň dokopy strávili v prírode?
2 hodiny a menej (3 body)
3-4 hodiny (2 body)
5 hodín a viac (1 bod)
14. A posledný bod:
Ak sa pravidelne otužujete, odrátajte si 6 bodov.
Ak trpíte na chronické ochorenie, na ktoré musíte užívať lieky, pripočítajte si 6 bodov.
Výsledky
28 bodov a viac
Zdá sa, že vaše zdravie potichu trpí.
S vašim imunitným systémom to nevyzerá ružovo. Pravdepodobne ste už zaznamenali, že vaša prirodzená obranyschopnosť je oslabená a bývate často chorý. Tiež možno pociťujete aj ďalšie sprievodné príznaky narušenej imunity – bývate často unavený a ak ochoriete, príznaky sú intenzívne a trvá veľmi dlho, kým sa opäť dostanete do formy.
Pokúste sa vývoj svojho zdravotného stavu zvrátiť. Prečítajte si nižšie o tom, čo významne vplýva na fungovanie imunitného systému a môže vám pomôcť zachrániť vaše zdravie.
Ak vás trápia príznaky, s ktorými si neviete dať rady, neotáľajte s návštevou lekára. Narušený imunitný systém totiž môže prispievať k rozvoju rôznych zdravotných problémov, najmä takzvaných imunitne sprostredkovaných ochorení. Ide o ochorenia, ktoré sú dôsledkom respektíve majú priamy súvis s narušeným imunitným systémom. Patria sem napríklad alergické a autoimunitné ochorenia (cukrovka 1. typu, lupus, atď.), ako aj rôzne zápalové ochorenia a podobne. Ich včasnou diagnostikou a podchytením môžete opäť držať svoje zdravie vo vlastných rukách.
16 až 27 bodov
Zdá sa, že váš imunitný systém začína byť vyvedený z rovnováhy.
Váš imunitný systém začína byť mierne narušený a úroveň vašej prirodzenej obranyschopnosti sa môže pomaly znižovať. Tiež môžete pociťovať aj ďalšie príznaky, že je váš imunitný systém vyvedený z rovnováhy – môžete byť náchylnejší na ochorenia a infekcie, byť častejšie unavený a možno cítite, že s vami niečo nie je v poriadku. Ak ochoriete, príznaky sú silnejšie a trvá dlhšie, kým sa opäť dostanete do formy.
Pokúste sa vývoj svojho zdravotného stavu včas zvrátiť. Prečítajte si nižšie o tom, čo významne vplýva na fungovanie imunitného systému a môže vám pomôcť zachrániť vaše zdravie.
15 bodov a menej
Gratulujeme! Zdá sa, že ste vo vynikajúcej zdravotnej kondícii.
Máte skvelé návyky, ktoré podporujú váš imunitný systém a celkové zdravie. Výhody zdravého organizmu pravdepodobne cítite každý deň – skoro vôbec nebývate chorý, máte dostatok energie a cítite sa dobre. Ak aj ochoriete, príznaky sú len mierne a za pár dní ste opäť vo svojej forme.
Len tak ďalej!
Čo významne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému
Nie nadarmo sa hovorí, že imunitný systém sídli v črevách
To, že na zdraví je potrebné pracovať zvnútra, vedeli už v staroveku. Sám Hippokrates povedal: „Všetky choroby začínajú v črevách“. Na prepojení sily trávenia a imunity je postavená aj Ajurvéda, najstarší medicínsky systém, uznávaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tieto tvrdenia už potvrdili aj viaceré výskumy a sú základom môjho presvedčenia.
Črevný mikrobióm tvorí základ zdravia
Črevný mikrobióm je súčasťou ľudskej mikroflóry, ktorá zahŕňa mikroorganizmy nachádzajúce sa na/v niektorom z ľudských tkanív a kvapalín. Vlastný mikrobióm má koža, mliečne žľazy, urogenitálny trakt, dýchací trakt (vrátane ústnej dutiny), spojivky a v neposlednom rade tráviaci trakt. Podľa najnovších odhadov je priemerné ľudské telo obývané rovnakým množstvom nehumánnych ako ľudských buniek.
Črevný mikrobióm je súčasťou mikrobiómu nachádzajúceho sa v tráviacom trakte a plní mnoho zdraviu prospešných funkcií – hrá dôležitú úlohu pri trávení potravy a absorpcii živín, regulácii metabolizmu, ochrane pred infekciou a vo vývoji a dozrievaní imunity. Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa jeho vplyv rozširuje aj na systémy vzdialených orgánov. Štúdia po štúdii ukazuje, že mikrobióm v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia a jeho kompozícia, ktorá sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi, môže byť kľúčom ku všetkému od nárastu hmotnosti až k náladám a depresiám.
Črevný mikrobióm však plní svoje funkcie len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení, na čo má vplyv mnoho faktorov. Najviac ho však ovplyvňuje strava a životný štýl – faktory, ktoré vieme sami ovplyvniť vlastnými rozhodnutiami.
Črevná dysbióza
Narušená rovnováha v mikrobióme môže v organizme po tichu začať postupne spúšťať domino efekt a prispievať tak k rozvoju rôznych zdravotných problémov. Vedci postupne odhaľujú tieto prepojenia a stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou).
Pri narušenej rovnováhy majú totiž kolónie zníženú schopnosť navzájom sa kontrolovať. To môže viesť k prerastaniu jednej alebo viacerých kolónií, ktoré môžu ďalej škodiť ďalším. Nadmerné a neprimerane veľké kolónie vylučujú zvýšené množstvá vedľajších toxínov odpadových produktov, spotrebovávať vitamíny a utilizovať bielkoviny, čo spôsobuje ich deficit v organizme. Taktiež môže dôjsť k vytvoreniu priestoru pre rast patogénnych baktérií.
Kombinácia týchto faktorov spolu so zmenenou kompozíciou v mikrobióme môže byť kľúčom ku rôznym zdravotným problémom od nárastu hmotnosti, cez atopický ekzém, zápalové ochorenia čriev (IBD), syndróm dráždivého čreva (IBS), diabetes, roztrúsenú sklerózu, autizmus, rakovinu až k náladám a depresiám a podobne.
Základy starostlivosti o črevný mikrobióm, imunitný systém a celkové zdravie
- Konzumujte stravu bohatú na živiny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie imunitného systému: najmä vitamíny C, E, B, A a D, minerály ako zinok, železo, selén a meď, prírodné probiotiká, prebiotiká a fytoživiny. Výborným príkladom zdravej stravy, ktorá navyše bojuje proti zápalu je Protizápalová strava.
- Spracovaným potravinám sa snažte vyhýbať oblúkom. Chemikálie v nich obsiahnuté narúšajú mikrobióm a významne prispievajú k epidémii ochorení, ktoré v súčasnosti môžme vidieť už aj medzi deťmi.
- Pite veľa čistej vody a skúste kofeín a alkohol aspoň čiastočne nahradiť bylinnými čajmi.
- Každý deň si doprajte primeraný spánok aj fyzickú aktivitu alebo aspoň prechádzku na čerstvom vzduchu.
- Čím viac sa cítite pod tlakom alebo v strese, tým viac relaxu si doprajte. Niektoré pokojné dychové cvičenia alebo relaxačné cvičenia, najmä ak sa vykonávajú pravidelne, vám môžu pomôcť.
- Vyskúšať môžete aj niektoré výživové doplnky na podporu imunitného systému.
Na záver by som ešte rada upozornila, že tento test a uvedené informácie nemajú za cieľ váš zdravotný stav diagnostikovať ani nahradiť rady či vyšetrenie lekára. Ak máte akékoľvek podozrenie, konzultujte svoj zdravotný stav so svojím lekárom.