Protizápalová strava – recepty: Morčacie na protizápalovom korení

Možno ste už o nej počuli. Protizápalová strava. Tento obľúbený a celosvetovo uznávaný trend v stravovaní pomáha ľuďom, ktorí sa trápia s ochorením, ktoré sprevádza zápal ako napríklad diabetes 2. typu, alergie či autoimunitné ochorenia, artritída, ochorenie srdca, mŕtvica, rakovina, Alzheimer a podobne.

Pritom stravovať sa protizápalovo nie je žiadna veda. Ide v podstate o zopár princípov zdravej stravy: menej mäsa, viac rýb a bielkovín rastlinného pôvodu (ako strukoviny, orechy a semiačka), viac nerafinovaných obilnín, polovica taniera vždy sezónna zelenina alebo ovocie, samozrejme korenie na podporu trávenia a k tomu raz za čas fermentované potraviny (jogurt, kvasená kapusta a podobne). A samozrejme minimum spracovaných potravín.

Ak máte napríklad artritídu, zmena jedálnička vás síce možno nezbaví ochorenia mávnutím čarovného prútika – môže však znížiť počet vzplanutí, pomôcť zmierniť bolesti a znížiť šance na vznik sprievodných zdravotných problémov. A to môže byť niekedy rozdiel medzi plnohodnotne stráveným dňom či týždňom, mesiacom a polihovaním na sedačke.
Tento recept inšpirovaný protizápalovou stravou je veľmi jednoduchý a zároveň chutný. Kombinácia korenín vám vyčarí príjemnú chuť na jazyku, úsmev na tvári aj skvelý pocit, že ste pre svoje zdravie opäť niečo spravili. Čo vy na to? Vyskúšate?

Čo je to protizápalová strava?

Protizápalové potraviny sú bohaté na antioxidantny, a mnoho ďalších živín, potrebných na boj proti zápalu (ako omega-3 mastné kyseliny a vláknina), ktoré telo potrebuje v boji proti zápalu. Či už ide o akútny zápal (ako napríklad chrípka či infekcia alebo zranenie) alebo chronický zápal (obezita, diabetes 2. typu, astma, artritída, ochorenie srdca, mŕtvica, rakovina, Alzheimer a pod.), v každom prípade môže byť konzumácia protizápalových potravín prospešná pre zdravie.

Mnoho ľudí, ktorí sa trápia so zápalovým ochorením, prechádza na protizápalovú stravu dúfajúc v zlepšenie svojho zdravotného stravu. Zmena jedálnička vás síce nevylieči, môže vám však priebeh ochorenia zmierniť a v neposlednom rade znížiť šance na vznik sprievodných zdravotných ochorení.

Hlavné ingrediencie

Protizápalové koreniny

Koreniny nielen pridáva vylepšujú chuť jedla, ale prinášajú so sebou obrovské zdravotné výhody. Napríklad pomáhajú k lepšiemu tráveniu tým, že ho uľahčujú a zlepšujú vstrebávanie živín z jedál. Čerstvé bylinky navyše obsahujú silice, flavonoidy, vitamíny, minerály a iné zdraviu prospešné látky.

Početné výsledky z predklinických a klinických štúdií za posledných niekoľko desaťročí preukázali účinnú úlohu korenín a ich aktívnych zložiek pri prevencii a boji proti rôznym chorobám vrátane artritídy, astmy, rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a neurodegeneratívnych chorôb. Najčastejšie používaným korením na kulinárske účely, ktorý vykazuje biologické aktivity, je čierne korenie, kardamóm, škorica, klinček, rasca, senovka grécka, fenikel, cesnak, zázvor, cibuľa, rozmarín, kurkuma, atď.

Kunnumakkara, Ajaikumar B et al. Chronic diseases, inflammation, and spices: how are they linked?. Journal of translational medicine vol. 16,1 14. 25 Jan. 2018. Dostupné z: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5785894/>. Doi:10.1186/s12967-018-1381-2

Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa) je najbežnejšie používané korenie na svete. Jej najvzácnejšou zložkou je kurkumín – silná protizápalová látka, antioxidant a žlté farbivo. Kurkuma je vynikajúce prírodné antibiotikum, súčasne posilňuje trávenie a pomáha zlepšovať črevnú flóru. Navyše podporuje správny metabolizmus v tele a pomáha pri trávení bielkovín.

„Toto „zlaté korenie“ je známe svojimi protizápalovými, antimikrobiálnymi, insekticídnymi, antimutagénnymi, rádioprotektívnymi a protirakovinovými vlastnosťami. V literatúre bolo publikovaných viac ako desať tisíc štúdií o biologických účinkoch tejto zlúčeniny vrátane viac ako 120 klinických skúšok.“

Čierne korenie

Čierne korenie (Piper nigrum), ďalšie bežne používané korenie aj na Slovensku, je známe svojimi „imunomodulačnými, antioxidačnými, antiastmatickými, antikarcinogénnymi, protizápalovými a protivredovými vlastnosťami.“ Štúdie ukázali, že chemické zlúčeniny čierneho korenia, najmä piperín, môžu byť účinné pri včasnom akútnom zápalovom procese. Navyše, čierne korenie zvyšuje vstrebateľnosť kurkumínu a preto spolu tvoria ideálnu dvojku v dochucovaní potravín.

Cesnak

Cesnak (Allium sativum) sa používa v tradičnej medicíne pre svoje účinky už celé stáročia. Má „protizápalové, gastroprotektívne a protirakovinové vlastnosti v dôsledku prítomnosti fytochemikálií.“

Napríklad alicín má antimikrobiálne vlastnosti a je to tiež širokospektrálne prírodné antibiotikum. Prebiotická vláknina zase podporuje rast prospešných baktérií v čreve. Cesnak obsahuje aj množstvo magnézia, vitamínu B6, vitamínu C, selén a tiež stopové množstvá rôznych ďalších živín.

Medzi ďalšie pozitívne prínosy cesnaku patrí napríklad uvoľnenie krvných ciev a ich ochrana pred poškodením, zníženie krvného tlaku a cholesterolu, atď.

Medzi ďalšie korenia s protizápalovými látkami patrí zázvor, červená paprika, kardamón, škorica, klinček, sénovka grécka, rasca, rozmarín, šafrán, badián, atď.

Ghee (prepustené maslo)

Prečo zrovna ghee a nie olivový olej alebo podobný tuk? Ghee je najlepší tuk na varenie a pečenie. Jeho molekulová štruktúra sa líši od iných živočíšnych tukov, pretože je to mastná kyselina s krátkym reťazcom. Podľa Ajurvédy navyše funguje ako nosič. Keď do jedla pridáte okrem ghee aj zdravé korenia, ich zdravotné prínosy sa znásobia tým, že nutričné vlastnosti korenín pomôže ghee preniesť až na úroveň buniek.

Ghee má aj iné pozoruhodné vlastnosti, napríklad vďaka tomu, že obsahuje o 8% menej nasýtených mastných kyselín ako akýkoľvek iný jedlý olej alebo tuk, ide o najjednoduchšie stráviteľný tuk. Obsahuje 4 až 5 percent kyseliny linolovej, esenciálnej mastnej kyseliny, ktorá podporuje rast a vývoj tkanív a orgánov tela. Obsahuje vysoké hladiny izomérov konjugovanej kyseliny linolovej (CLA), ktoré môžu mať antikarcinogénne vlastnosti.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru6 týždňový program vďaka ktorému zbavíte svoj organizmus zápalov prírodne, hĺbkovo a zároveň šetrne. Program vrátane jedálnička cielene kombinuje protizápalovú stravu s očistnou kúrou, ktorú používa Ajurvéda, najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete, uznávaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Recept: Morčacie na protizápalovom korení

Počet porciíPočet kalóriíDĺžka prípravy / vareniaVhodné akoSezóna
635015 / 10 minútObedJar, Leto, Jeseň, Zima

Ingrediencie

  • 1 balenie morčacích pŕs (približne 1,2 kg)
  • 1 lyžička soli
  • 1 lyžička mletej kurkumy
  • ¼ lyžičky mletého čierneho korenia
  • ¼ lyžičky mletého zázvoru
  • 1 lyžička mletého sušeného cesnaku
  • ½ lyžičky mletej rasce
  • ½ lyžičky mletého koriandra
  • ½ šálky roztopeného ghee

Postup prípravy

Morčacie prsia si dobre umyjeme a nakrájame na tenké plátky. V miske na ne nalejeme roztopené ghee a všetky koreniny. Dobre premiešame a necháme chvíľu postáť. Potom rezne rozložíme na dosku, aby sa naprekrývali a dáme do chladničky aspoň na 2 hodiny.

Pred varením si rozohrejeme panvicu na mierny stupeň a každý rezník osmažíme z oboch strán do zlatista.

Podávame s protizápalovou prílohou, napríklad varenou ryžou, varenými pseudoobilninami (napríklad quinoa), pečenými batátmi alebo topinamburmi.

Dobrú chuť!

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.