Meridiány poprepájajú všetko v tele

Všetko v tele je navzájom poprepájané

Tradičná čínska aj ajurvédska medicína uznávajú rozšírený koncept inervácie o meridiány (resp. nadi) – neviditeľné energetické dráhy prepojené navzájom od každej bunky cez šľachy, kosti, orgány, až ku každému centimetru kože. Nejde o fyzické anatomické štruktúry, ale energetické – prúdi cez ne energia (Qi resp. energia životnej sily prana). Napríklad, ak sa zo stoju neviete dotknúť zeme, môžete mať oslabený meridán, ktorý je zodpovedný za obličky, a problémy ako obličkové kamene atď.

Pohyb zlepšuje trávenie, obeh, vylučovanie a tok lymfy. Pomáha uvoľniť nahromadené napätie, zlepšiť schopnosť relaxovať a podporuje zdravý spánok. Tiež hydratuje tkanivá a kĺby. Navyše, chrbtica je prostredníctvom nervov prepojená s vnútornými orgánmi. Preto môžete mať rôzne zdravotné ťažkosti v dôsledku nesprávneho držania tela alebo dlhého sedenia.

Jóga alebo Makko ho sú skvelé príklady vhodných cvikov na podporu energetického systému, ktoré vychádzajú z konceptu meridiánov, rovnako ako aj akupresúra alebo akupunktúra. Cvičiť môžete aj doma a aj s deťmi. My napríklad každé ráno cvičíme s aplikáciou SuperStretch, ktorá je venovaná detskej zvieracej jóge. Odporúčam vyskúšať, je zadarmo.

Základné infomácie o chrbtici a nervovom systéme

Chrbtica je tvorená zo stavcov, medzistavcových platničiek a väzov. Stavce spolu vytvárajú chrbticový kanál, v ktorom je uložená miecha. Miecha je dôležitou súčasťou centrálnej nervovej sústavy (CNS).

Orgány, telesné tkanivá a všetky časti tela – od najväčších po najmenšie – sú monitorované a kontrolované a koordinované centrálnym nervovým systémom. Dva hlavné orgány zahŕňajúce CNS sú práve miecha a mozog.

Z CNS vychádzajú rôzne nervy, prostredníctvom ktorých mozog posiela a prijíma informácie:

  • Mozgové nervy prenášajú informácie medzi mozgom a zmyslovými orgánmi a svalmi na hlave.
  • Miechové nervy vedú do oblastí tela od krku smerom nadol, ktoré dokážeme ovládať vôľou. Inervujú najmä svaly, končatiny a kožu.
  • Vegetatívne (autonómne alebo útrobné) nervy vedú do oblastí tela, ktoré nedokážeme ovládať vôľou. Prenášajú informácie medzi CNS a vnútornými orgánmi, žľazami, hladkými svalmi v tele a hladkými svalmi ciev. Ich činnosť ovplyvňujú povzbudením alebo tlmením. Napríklad ovplyvňujú dýchanie tým, že ho zrýchľujú alebo spomaľujú, činnosť žalúdka tým, že ho uvoľňujú alebo sťahujú, činnosť potných žliaz vylučovaním potu, atď.

Miecha deteguje a sníma stavy, ako je necitlivosť, bolesti a dokonca poruchy v tráviacom, vylučovacom a respiračnom systéme. Tie následne prechádzajú cez chrbticu do mozgu, ktorý ich spracúva.

Na obrázku nižšie môžete vidieť, ako sú rôzne orgány, žľazy, membrány a tkanivá vášho tela spojené s chrbticou.

Je teda zrejmé, že zablokovanie alebo vychýlenie chrbtice môže vážne ovplyvniť zdravie orgánov, tkanív a iných častí tela. Nesprávne držanie tela, vychýlenie stavcov a iné muskuloskeletálne faktory okolo stavcov zasahujú do normálnej funkcie nervov, čo ovplyvňuje ich schopnosť prenášať informácie z mozgu do zvyšku tela a naopak.  Bez správnych signálov orgány nemôžu fungovať na svojej optimálnej úrovni. 

Prepojenie chrbtice na vnútorné orgány

C1

OBLASTI A ČASTI TELA: Prívod krvi do hlavy, hypofýzy, pokožky hlavy, kostí tváre, samotného mozgu, stredného a vnútorného ucha, sympatického nervového systému
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Bolesti hlavy, nervozita, nespavosť, nachladnutie hlavy, vysoký krvný tlak, migrény, nervové zlyhanie, amnézia, chronická únava, závraty

C2

OBLASTI A ČASTI TELA: Oči, zrakový nerv, sluchový nerv, dutiny, kosti mastoidov, jazyk, čelo
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Ťažkosti s dutinami, alergie, prekrížené oči, hluchota, očné problémy, bolesť ucha, mdloby, určité príčiny slepoty

C3

OBLASTI A ČASTI TELA: Líca, vonkajšie ucho, kosti tváre, zuby, kosti tváre, zuby, trifaciálny nerv
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Neuralgia, neuritída, akné alebo pupienky, ekzém

C4

OBLASTI A ČASTI TELA: Nos, pery, ústa, eustachová trubica
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Horúčka klobúka, katar, sluchovo postihnuté, adenoidy, nádcha

C5

OBLASTI A ČASTI TELA: hlasivky, krk, žľazy, hltan
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Laryngitída, chrapot, stav hrdla ako bolesť hrdla alebo chlpy

C6

OBLASTI A ČASTI TELA: Krčné svaly, ramená, mandle
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Laryngitída, chrapot, stav hrdla ako bolesť hrdla, stuhnutý krk, bolesť v hornej časti paže, zápal mandlí, chronický kašeľ

C7

OBLASTI A ČASTI TELA: Štítna žľaza, bursa v ramenách a lakte
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Laryngitída, chrapot, stav hrdla ako bolesť hrdla, burzitída, nachladnutie, stav štítnej žľazy

T1

OBLASTI A ČASTI TELA: Ruky od lakťa smerom dole, vrátane rúk, zápästí, prstov, tiež pažeráka a priedušnice
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Astma, kašeľ, ťažké dýchanie, dýchavičnosť, bolesť v dolných ramenách a rukách

T2

OBLASTI A ČASTI TELA: Srdce vrátane jeho chlopní a zakrytia, koronárne artérie
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Funkčné srdcové stavy a určité stavy hrudníka

T3

OBLASTI A ČASTI TELA: Pľúca, priedušnice, pleura, hrudník, prsia
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Bronchitída, pohrudnica, pneumónia, zahlienenie, chrípka

T4

OBLASTI A ČASTI TELA: Žlčník, spoločný kanál
MOŽNÉ PRÍZNAKY: stavy žlčníka, žltačka, pásový opar

T5

OBLASTI A ČASTI TELA: Pečeň, solar plexus, cirkulácia (všeobecne)
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Stav pečene, horúčky, problémy s krvným tlakom, zlá cirkulácia, artritída

T6

OBLASTI A ČASTI TELA: Žalúdok
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Problémy so žalúdkom, vrátane: nervového žalúdka, poruchy trávenia, pálenie záhy, dyspepsia

T7

OBLASTI A ČASTI TELA: Slinivka brušná, dvanástnik
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Vredy, gastritída

T8

OBLASTI A ČASTI TELA: slezina, membrána
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Znížená odolnosť, šikmosť

T9

OBLASTI A ČASTI TELA: Nadobličkové a suprarenálne žľazy
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Alergie, žihľavka

T10

OBLASTI A ČASTI TELA: Obličky
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Problémy s obličkami, stvrdnutie artérií, chronická únava, nefritída, pyelitída.

T11

OBLASTI A ČASTI TELA: Obličky, močový mechúr
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Kožné stavy ako akné, pupienky, ekzémy

T12

OBLASTI A ČASTI TELA: tenké črevo, lymfatický obeh
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Reumatizmus, bolesť plynov, určité druhy sterility

L1

OBLASTI A ČASTI TELA: hrubé črevá, triesla
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Zápcha, kolitída, úplavica, hnačka, niektoré prasknutia alebo prietrže

L2

OBLASTI A ČASTI TELA: Dodatok, brucho, horná časť nohy
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Kŕče, ťažké dýchanie, menšie kŕčové žily

L3

OBLASTI A ČASTI TELA: Pohlavné orgány, maternica, močový mechúr, kolená
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Poruchy močového mechúra, menštruačné ťažkosti, ako sú bolestivé alebo nepravidelné periódy, potraty, impotencia, zmena životných symptómov, mnoho bolestí kolena

L4

OBLASTI A ČASTI TELA: Prostata, svaly dolnej časti chrbta, sedací nerv
Možné príčiny: ischias, lumbago, ťažké a bolestivé alebo príliš časté močenie, bolesti chrbta

L5

OBLASTI A ČASTI TELA: Dolné končatiny, členky, chodidlá
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Zlá cirkulácia v nohách, opuchnuté členky, slabé členky a oblúky, studené nohy, slabosť v nohách, kŕče v nohách

Sacrum

OBLASTI A ČASTI TELA: bedrové kosti, zadok
MOŽNÉ PRÍZNAKY: sakroilitída, zakrivenie chrbtice

Coccyx

OBLASTI A ČASTI TELA: Rektum, anus
MOŽNÉ PRÍZNAKY: Hemoroidy, svrbenie, bolesť na konci chrbtice pri sedení

Meridiány podľa tradičnej medicícny

Meridiány v Tradičnej čínskej medicíne

Meridiány tvoria rozsiahlu sieť neviditeľných energetických dráh, ktoré navzájom prepojených celé telo. Energia (Qi) a krv nepretržite prechádzajú meridiánmi, a zároveň prenášajú informácie do orgánov a medzi nimi.

Podľa TČM, pokiaľ Qi voľne prúdi cez meridiány a orgány pracujú v harmónii, telo je zdravé. Avšak kvôli množstvu príčin – ako nadmernému stresu – sa môžu meridiány vášho tela upchať alebo dokonca zablokovať. Toto ovplyvňuje funkciu zodpovedajúceho orgánu a v konečnom dôsledku celého zdravia.

Meridiány sú neuveriteľne citlivé. Preto liečitelia TČM používajú rôzne možnosti na stimuláciu toku energie v meridiánoch, a tak obnovujú rovnováhu a zdravie. Medzi nástroje, ktoré využívajú patrí napríklad strava, bylinky, akupunktúra, akupresúra alebo cvičenie ako napríklad joga alebo Makko ho.

Nadi v Ajurvédskej medicíne

Ajurvédska medicína pracuje s podobným systémom jemných energetických kanálov, nazývaných nadi. Podobne ako meridiány, nadi nie sú fyzickými anatomickými štruktúrami. Energia životnej sily (prana), preteká týmito jemnými telesnými kanálmi. Existuje viac ako 72 000 nadi, ktoré sa priraďujú k jednotlivým čakrám. Rôzne praktiky, ako je napríklad jóga, majú za cieľ posilniť a podporiť pranu a energetický systém.

Starostlivosť o chrbticu, meridiány a nadi

Správne držanie tela

Ak človek stojí vzpriamene, zlepší sa mu rovnováha, hmotnosť sa totiž primerane rozloží do nôh a nezaťažuje chrbticu. U ľudí, ktorí nedodržiavajú zásady zdravého držania tela sa môžu objaviť aj pomerne nečakané komplikácie – pálenie záhy a reflux, zápcha, spomalené trávenie, inkontinencia.

Ak už máte zlé držanie tela, môžete začať tým, že si budete uvedomovať správne polohy a budete ich pravidelne nacvičovať spolu s posilňovaním svalov pre lepšiu podporu chrbtice. Nesprávne držanie tela totiž oslabuje svaly chrbtice, pretože sa nepoužívajú.  Tým, že bude mať svalstvo potrebnú silu, je možné dosiahnuť lepšie udržiavanie správnej polohy. Nie je to však rýchle riešenie, pretože trvá určitý čas, kým dôjde k posilneniu svalov.  Cviky by ste mali opakovať viackrát denne.

Robte si prestávky a cvičte vždy po dlhšom sedení (každých 30-60 minút). Spodná časť chrbtice je pri sedení 3-násobne viac zaťažená. Väčšina ľudí má po dlhšom sedení tendenciu pri kráčaní ohýbať hlavu a chrbticu dopredu. 

Pozor: pri dvíhaní predmetov používajte silu nôh a rúk – nie chrbát. Zdvíhanie je aktivita, ktorá, ak nie je vykonaná správne, môže spôsobiť zbytočné napätie v dolnej časti chrbta.  V niektorých prípadoch si niektorí ľudia môžu dokonca spôsobiť poranenie chrbtice. Vyhýbajte sa dvíhaniu predmetov nad ramená.

Vhodná a pohodlná obuv

Poloha nohy je nevyhnutná na udržanie dobrého stavu chrbtice.  Nohy fungujú ako základ celého tela, a ich správna podpora zabezpečuje správne zarovnanie k chrbtici. Uistite sa, že vaše topánky majú dobré podporné vložky pre vaše päty, nie voľné, ale nie príliš pevné a cítite sa pohodlne.

Pravidelné cvičenie a posilňovanie svalov

Ľudské telo bolo určené na pohyb. Cvičiť by ste mali však len mierne. Ak rozmýšľate nad vhodnou formou cvičenia pre vás a chcete z cvičenia pre svoje zdravie vyťažiť čo najviac, vyskúšajte jógu alebo pilates.

Ďalšie tipy

  • Kúpte si kvalitný matrac a vankúš, ktoré pohodlne uvoľnia chrbticu a umožnia uvoľniť všetky napätia z celého dňa.
  • Pravidelne chodievajte na masáž. Masáž uvoľňuje stres, pomáha uvoľniť hormóny (nazývané endorfíny), ktoré pomáhajú liečiť bolesti a vydávať príjemné pocity, ktoré sú dobré pre receptory chrbtice. Masáž taktiež zabezpečuje lepší prietok krvi.
  • Ak máte bolesti chrbta a súvisiace zdravotné ťažkosti, navštívte chiropraktika. Chiropraktik vie výborne, ako uplatniť najlepšiu masáž na chrbte spolu s jeho schopnosť dostať chrbticu do svojho prirodzeného stavu.  Taktiež sa dozviete viac o starostlivosti o chrbticu, vrátane celkového zdravia vášho tela.

Zdroje k článku:
https://www.medicalwebsite.com.au/blog/chiropractic/take-care-spine-well-connected-internal-organs/
https://primar.sme.sk/c/1738749/ako-vyzera-spravne-drzanie-tela.html#ixzz5q8yLbtcP

Meridian Connection

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.