Domáci bylinkový čaj na trávenie

Domáci bylinkový čaj na trávenie

Vychutnať si šálku čaju a prítomný okamih, dovoliť si na chvíľu stíšiť myseľ a zhlboka sa nadýchnuť jeho vône je pre mňa ako balzam na dušu. O to viac, keď pijete svoju vlastnoručne pripravenú bylinkovú zmes.

V posledných dňoch sa u nás na plechoch nič nepieklo, o to viac sa ale sušilo. Bylinky nám už začínali pomaly púšťať prvé kvietky a tak bol najvyšší čas ich zostrihať, lístky vysušiť a spraviť z nich domáci bylinkový čaj do našej domácej lekárničky. Nejde pritom o nič zložité, stačí poznať základné pravidlá pre zber a sušenie byliniek.

Mojou obľúbenou kombináciou je medovka, bazové kvety a mäta. Medovka krásne upokojuje rozvírenú myseľ, baza a mäta zase tráviacu sústavu.

Čaj je výborný s jemnou kvetinovou vôňou a ak si do neho pridáte kúsok citróna a medu alebo bazového sirupu budete mať nebíčko v papuľke. Pochutiť si na ňom môžu aj detičky od 3 rokov. Ak máte mladšie, môžete si spraviť len dvoj-kombináciu medovka-mäta, ktorá je vhodná už od útleho veku.
Postup na prípravu domáceho čaju s receptom, ako aj odporúčané dávkovanie pre dospelých aj deti rôzneho veku nájdete v článku.

Medovka, baza a mäta

Liečivé bylinky nám vedia pomôcť v rôznych situáciách a pri rôznych zdravotných problémoch. Pridávam zopár informácií k použitým bylinkám a ich účinkom z múdrej knihy Herbár alebo od alchemilky po žindavu od Jaroslavy Bednářovej:

Mäta prieporná

„Mäty odstraňujú kŕče, najmä tráviacej sústavy, podporujú jej činnosť a tlmia plynatosť. Mäta navyše podporuje funkciu pečenie, pankreasu a žlčníka, preto sa užíva najmä pri chorobách týchto orgánov. Odvar pôsobí protizápalovo a zvieravo, mierne znižuje krvný tlak.“

Medovka lekárska

„Droga z medovky je cenná predovšetkým ako upokojujúci prostriedok pri nespavosti a rozmanitých neurózach, napríklad žalúdočných a srdcových, ale aj pri ľahších formách neurasténií, depresií, proti migréne či alergiám nervového pôvodu – napríklad astme vyvolanej stresom … Medovka mierne znižuje krvný tlak, spomaľuje tep a potláča búšenie srdca. Priaznivo ovplyvňuje trávenie, lieči plynatosť a hnačkové infekcie, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva, uvoľňuje pri bolestivej menštruácii a v klimaktériu.“

Baza čierna

„Kvety bazy vyvolávajú potenie, sú močopudné, znižujú horúčku a priaznivo pôsobia na steny ciev. S obľubou sa preto podávajú pri nachladnutí a cievnych chorobách. Plody bazy zmierňujú bolesť, osvedčili sa najmä pri migrénach a neuralgiách, blahodarne pôsobia aj pri kŕčoch orgánov tráviacej sústavy a pri plynatosti.“

Recept: Domáci bylinkový čaj na trávenie

Ingrediencie

listy medovky lekárskej, listy mäty priepornej a kvety bazy čiernej v pomere 2:1:1

Príprava bylinnej zmesi

Bylinky zbierame vždy čerstvé a zdravé bylinky, ktoré nie sú napadnuté či už slimákmi, plesňou alebo inými škodcami. Najvhodnejší čas na zber je doobeda alebo okolo obeda. Rastliny by nemali byť mokré z rosy, dažďa ani hmly.

Bylinky neumývame, jednak by sme z kvetov stratili cenný peľ a zároveň by sme si sťažili sušenie. Poukladáme na tácku, podnos alebo papier v tenkých vrstvách a sušíme v dobre vetranej miestnosti. Často obraciame a prehŕňame, aj 2-3 krát denne.

Treba rátať s tým, že sušenie trvá zopár dní, my sme sušili celkovo 5 dní na papieri. Existujú však aj špeciálne priedušné tácky alebo môžete sušiť v sušičke, ak máte. Po vysušení by mali bylinky zostať zelené. Ak zhnednú, znamená to, že sa im dostalo veľa tepla, čo má za dôsledok stratu chuti aj liečivých účinkov.

Bylinky po dôkladnom usušení čo najskôr pomrvíme a presypeme v pomere 2:1:1 do sklenených pohárov, dóz či papierovej škatuľky. Skladujeme na tmavom suchom mieste. Nemali by prísť do styku s vlhkom, inak môžu zatuchnúť a začať plesnivieť, čím nielenže stratia liečivé účinky, ale môžu sa v nich začať tvoriť škodlivé látky.

Každú nádobu si označíme názvom bylinky a dátumom zberu.

Dávkovanie čaju

Dospelý môže vypiť dve šálky z 2 lyžičiek byliniek na 1 šálku čaju za deň.

Pri deťoch sme opatrní a podávame obmedzené množstvo slabšieho čaju.

V prípade trojkombinácie medovka-baza-mäta robíme čaj len z 1 lyžičky bylinnej zmesi na 1 šálku čaju a podávame deťom od 3 rokov max. ½ šálky čaju (dieťatku s hmotnosťou 16 – 29 kg). Väčšie a staršie dieťa môže celú šálku čaju.

V prípade dvojkombinácie medovka-mäta robíme čaj len z 1 lyžičky na 1 šálku a podávame max. 2 polievkové lyžice čaju (dieťatku s hmotnosťou 4 – 6,5 kg), ½ šálky čaju (16 – 29 kg) a väčšiemu a staršiemu dieťatku 1 šálku čaju.

Príprava čaju

Do šálky nasypeme bylinnú zmes do sitka na čaj, zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať pod pokrievkou. Následne sitko vyberieme a čaj dochutíme medom alebo bazovým sirupom a citrónom. Počas letných mesiacov dáme do chladničky aspoň na 30 minút a podávame vychladený.

Na zdravie!


Odporúčania na dávkovanie čaju podľa knihy: Tierra, L. A Kid’s Herb Book: For Children of All Ages.

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.