Detoxikácia podľa Ajurvédy

Detoxikácia

Detoxikácia je po tisícky rokov nezameniteľná súčasť prevencie a liečby ochorení v tradičnej medicíne. Je však dôležité ju praktizovať správne a šetrne.

Nezameniteľná súčasť prevencie a liečby ochorení v tradičnej medicíne

Cítite, že s vami niečo nie je v poriadku, no neviete, v čom je problém? Alebo sa u vás objavil zdravotný problém, ktorý narúša kvalitu vášho života? Prípadne vám ku šťastiu chýba uzlík radosti, ale nedarí sa vám? Alebo sa chcete preventívne starať o svoje zdravie?

Pôst bol ešte donedávna bežnou súčasťou tradičného života

Kresťanstvo má na Slovensku silnú tradíciu. Aj preto bol voľakedy kostol v každej dedine. Večer pred spaním sa vždy modlilo, do kostola sa muselo chodiť každú nedeľu, deti sa vychovávali v kresťanskej viere a dodržiavanie tradícii bolo samozrejmosťou.

Medzi tradičné kresťanské zvyky patril neodmysliteľne aj pôst. Hlavné pôstne obdobie na jar (40 dní pred veľkonočnými sviatkami) bolo zakomponované do života veriacich ako prirodzená reakcia na míňajúce sa zimné zásoby, keď bol rast prvých klíčkov ešte v nedohľadne. Okrem neho sa kresťania postili pred ostatnými významnými sviatkami a pred prijímaním eucharistie. 

Väčšina tradičných pôstov bola praktizovaná primárne v duchovnej rovine, no zahŕňala aj tú telesnú vo forme odľahčenej stravy bez mäsa a alkoholu. A tak bola pravidelná detoxikácia bežnou súčasťou tradičného života. Naši predkovia sa tak starali o zdravie svojho tela aj mysle a pravdepodobne o tom ani nevedeli.

Dnes, kedy sa už kresťanské tradície viac-menej vytratili, kostoly v bežnú nedeľu zívajú prázdnotou a z viery sa stali skôr politické témy, sa na tradičný pôst zabudlo. A to je podľa mňa (odhliadnuc od viery) veľká škoda pre naše zdravie. „Vytlačili“ ho totiž novodobé výmysly typu prerušovaný pôst a detox pomocou štiav, ktoré vo väčšine prípadov viac škodia než pomáhajú. 

Pozor na moderné detoxikačné kúry

Moderná medicína považuje detoxikáciu za jednu zo šarlatánskych praktík, čomu sa pravdu povediac v súčasnosti ani nedivím. Prečo? Pretože moderné detoxikačné kúry má s prirodzenou detoxikáciou spoločný asi už len dobrý úmysel, nič viac. Toto novodobé trápenie organizmu niekoľkodňovými hladovkami či šťavami od výmyslu sveta je podľa mňa ako zvykne hovoriť moja dcéra, „šiši„.

Ak chcete svoj organizmus skutočne hĺbkovo detoxikovať s cieľom reštartovať svoje zdravie a nie si ho zničiť, voľte detoxikačnú kúru opatrne. Napríklad taký prerušovaný pôst má zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov dlhší než zoznam predpokladaných zdravotných výhod (zdôrazňujem predpokladaný, lebo väčšina zo štúdií bola robená len na zvieratách). Pri úplnom preskakovaní jedál, najmä tom pravidelnom, si popri klamlivom „dobrom“ pocite môžete odniesť suvenír, v lepšom prípade slabosť a zahmlenú myseľ, v horšom žlčníkové kamene či hypoglykémiu, ktorá je veľmi nebezpečná pre ľudí s poruchami regulácie cukru. A do tejto skupiny kľudne môžete patriť a ani o tom nemusíte vedieť. Zeleninové a ovocné šťavy sú zase veľmi ťažké na žalúdok, sama som s nimi mala problémy – kŕče v žalúdku.

V tomto bode sa moderná medicína s tou tradičnou krásne zhoduje, aj keď z iného uhla pohľadu. Napríklad Ajurvéda upozorňuje, že tieto detoxikačné kúry môžu v skutočnosti spôsobiť nerovnováhu v organizme, oslabiť trávenie, vnútorné prepojenie medzi mysľou a telom a vytvoriť problémy, z ktorých zotavenie môže trvať mesiace.

Okrem toho, výsledok neefektívnej detoxikácie a chronického stresu, do ktorého sa počas nich organizmus dostáva dobre poznáme: ľudia majú nadváhu, nemajú stabilný metabolizmus spaľovania tukov a kopec chronických zdravotných ochorení.

Detoxikácia na odstránenie toxínov, základ zdravia

Signály, že vaše telo potrebuje detoxikáciu

Telo nám vysiela dôležité výstražné signály, ktorými nám dáva najavo, že sa potrebuje zbaviť naakumulovaných toxínov:

  • Bojujete so zažívacími ťažkosťami akéhokoľvek druhu, napríklad trpíte nafukovaním, zápchou, hnačkou alebo nepravidelnými pohybmi čriev
  • Máte silné neovládateľné chute na korenené, slané alebo sladké jedlá
  • Často vám chýba energia alebo sa cítite vyčerpaní
  • Trpíte úzkosťou alebo stresom
  • Máte problémy so spánkom alebo zobúdzaním
  • Máte problémy so sústredením, prípadne máte zahmlené myslenie
  • Cítite jemný a ťažko definovateľný pocit, že sa necítite dobre
  • Plánujete tehotenstvo v horizonte 6 mesiacov
  • Poslednú detoxikačnú kúru ste absolvovali pred viac ako 1 rokom

Ak ich nebudete ignorovať, môžete svoj stav podchytiť skôr, než sa stihne rozvinúť do ochorenia. 

Takže, nech už je váš dôvod akýkoľvek, ak to tak cítite, choďte do toho! Detoxikácia vám nemá ako uškodiť, ak je praktizovaná správne a šetrne. Práve naopak, jej koncept je vitálnou súčasťou tradičnej ajurvédskej aj čínskej medicíny, ktoré ju považujú za nezameniteľnú súčasť prevencie aj liečby mnohých ochorení.

Prečo je detoxikácia potrebná podľa Ajurvédy?

Podľa Ajurvédy je jeden faktor viac rozhodujúci pre zdravie než čokoľvek iné, a to je tráviaca sila (Agni v Sanskrite). Agni riadi všetky procesy fyziologickej transformácie. Dohliada na trávenie, vstrebávanie a asimiláciu živín v tráviacom trakte aj na bunkovej úrovni – a dokonca aj na „trávenie“ myšlienok a emócií. Agni je tiež náš hlavný obranný systém proti chorobám. Preto, ak je Agni narušený, celkové zdravie trpí – niekedy veľmi zjavným a nepríjemným spôsobom, inokedy na jemnejších úrovniach.

Starostlivosť a podpora Agni preto môžu byť pôsobivým katalyzátorom zlepšovania celkového zdravia. Aj keď existuje mnoho spôsobov, detoxikácia je jednou z najúčinnejších možností. Ak je organizmus detoxikovaný správne, Agni pomáha eliminovať toxicitu a preto môže slúžiť na začatie procesu vnútornej obnovy.

Detoxikácia podľa tradičnej medcíny

Ajurvédsky „pôst“ (Pratyahara)

Ajurvédsky „pôst“ však nie je pôst v pravom slova zmysle. Počas neho sa odporúča konzumovať malé množstvo ľahkých jedál, čo je veľmi blízke tradičnému kresťanskému pôstu. Takýto pôst poskytuje odpočinok tráviacemu systému, výsledkom čoho je mierny pocit hladu medzi jedlami, ktorý však nenarúša rovnováhu. A práve tento pocit by sme si mali podľa Ajurvédy vážiť. Je to znamenie, že tráviaci oheň alebo Agni sa posilňuje. Ak nie je Agni zaneprázdnený trávením, začne čistiť toxické Ama, čo vedie k zlepšeniu celkového zdravia.

Príkladom jedálnička počas detoxikácie je sezónne ovocie na raňajky, na obed a večeru detoxikačné kitchari (recept nájdete nižšie). Takýto detox by ste mali praktizovať pravidelne jeden deň v týždni, alebo si dať intenzívnejšiu kúru raz do roka (ideálne na jar) alebo ak sa u vás objavia príznaky akumulácie toxínov.

Recept: Detoxikačné kitchari

Detoxikačné kitchari je mimoriadne ľahko stráviteľné jedlo, ktoré je však z pohľadu živín vyvážené. Vďaka tomu nedochádza k nedostatku živín a organizmus sa neprepína do stresového štádia.

Ingrediencie

  • Pólka hrnčeka ryže Basmati
  • Pólka hrnčeka žltých mungo fazuliek
  • Malé množstvo zeleniny
  • Trochu mletého korenia, koriandra, kurkumy a zázvoru
  • Štipka soli
  • Štvrťka citróna

Odporúčaný postup

Všetky ingrediencie (okrem citróna) zmiešajte v hrnci s dostatočným množstvom vody a povarte, kým nie sú správne uvarené a mäkké. Zmes by mala mať konzistenciu hustejšej kaše. Do uvarenej kaše vytlačte citrón a dobre premiešajte.

Najčastejšie otázky na tému detoxikácia

AKÚ DLHÚ DETOXIKAČNÚ KÚRU BY SOM MAL ABSOLVOVAŤ?

Dĺžku detoxikácie prispôsobte svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu.

Jednodňový detox sa odporúča absolvovať pravidelne – jeden krát týždenne na priebežnú podporu Agni. Takáto rutina je vhodná pre ľudí, ktorí sa obávajú, že by dlhší detox nevydržali, prípadne chcú byť proaktívni v preventívnom čistení organizmu od toxínov. 

Pre hĺbkovú očistu je vhodnejší dlhší detox, väčšinou v trvaní 3-7 dní. Dĺžka závisí od závažnosti toxického zaťaženia. Pre nováčikov sa však väčšinou odporúča začať s kratším 3-dňovým detoxom. 

KEDY JE NAJVHODNEJŠÍ ČAS NA DETOXIKAČNÚ KÚRU?

Na jar je najvhodnejší čas na detoxikačnú kúru. Z pohľadu evolúcie bývala dostupnosť jedla počas jarného obdobia, kedy semená ešte len začínajú klíčiť, obmedzená. Na jar preto prichádza obdobie, kedy si telo prirodzene pýta menej jedla.

JE AJURVÉDSKA DETOXIKÁCIA VHODNÁ AJ NA DOMA?

Ajurvédsku detoxikáciu môžete absolvovať v ajurvédskom centre, pod vedením ajurvédskeho špecialistu, ale mnoho ľudí ju dokáže zvládnuť aj doma sami. 

Dôležité je sa na detoxikáciu psychicky pripraviť, prispôsobiť si program dňa a vyhýbať sa akémukoľvek stresu. V ideálnom prípade by ste si mali dať čo najviac nestrukturovaného času na odpočinok po celú dĺžku čistenia.

AKO SA PRIPPRAVIŤ NA DETOXIKAČNÚ KÚRU?

Pred samotným absolvovaním detoxikačnej kúry by ste v rovnakej dĺžke mali absolvovať pred-prípravu vo forme odľahčenej stravy, ktorá umožní telu sa elegantne prepnúť do fázy čistenia. Absolútne nevhodné sú spracované potraviny a rekreačné drogy typu alkohol, cigarety.

AKO ZAKONČIŤ DETOXIKAČNÚ KÚRU A PREJSŤ NA NORMÁLNU STRAVU?

Po absolvovaní detoxikačnej kúry neunáhlite prechod späť na normálnu stravu.

Ľudia majú prirodzenú tendenciu na druhý deň po detoxe jesť viac. Zaujímavé je, že väčšina ľudí v skutočnosti nepopisuje ohromujúci hlad, ale viac psychologickej potreby jesť.

Nové potraviny, najmä známe alergény ako kravské mlieko, paradajky a podobne, zavádzajte do svojho jedálnička späť opatrne a s časovým odstupom aspoň jeden deň.

KTORÝM POTRAVINÁM JE LEPŠIE SA POČAS DETOXIKÁCIE VYHNÚŤ?

V detoxikačný deň sa vyhnite ťažkým bielkovinám, ako je mlieko, ryby, vajcia a mliečne výrobky, pretože tieto míňajú viac tráviacej sily. Nepoužívajte oleje, živočíšne tuky a vyprážané jedlo. Cukru je najlepšie sa vyhnúť, aj keď trochu sušeného ovocia môžete uvariť v polievke pre chuť.

MÔŽEM SI DETOXIKAČNÉ KITCHARI NAVARIŤ NA ZOPÁR DNÍ VOPRED?

Kitchari si vždy pripravte na maximálne deň vopred. Ak zistíte, že ste si pripravili príliš veľa jedla, nenechajte si ho na ďalšie jedlo. Vyhoďte ho. Podľa Ajurvédy je staré jedlo toxické.

AKO MÔŽEM DETOXIKAČNÉ KITCHARI OBMIEŇAŤ?

Môžete vyskúšať aj proso a červenú šošovicu alebo bulgur a hnedú šošovicu namiesto ryže a mungo fazuliek. Najlepšie je vyhnúť sa väčším fazuliam, ako je napríklad cícer, fazuľa alebo hrach, pretože ich strávenie si vyžaduje viac úsilia.

KOĽKO TEKUTÍN BY SOM MAL VYPIŤ POČAS DETOXIKÁCIE?

Počas detoxikácie sa uistite, že prijímate dostatok tekutín. Odporúčaný denný príjem tekutín sú 3l pre mužov a 2,2l pre ženy. Počas detoxu vypite minimálne toto množstvo. Vynikajúce sú najmä čaje na podporu trávenia. Snažte sa obmedziť kofeín (zelený, čierny čaj, káva).

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.