Všimli ste si v menštruačnej krvi krvné zrazeniny, ktoré vám môžu na prvý pohľad pripomínať kúsky sliznice maternice, a obávate sa, či je to v poriadku? Moderná medicína považuje zrazeniny počas menštruácie za normálne vo väčšine prípadov. Na druhej strane alternatívna medicína sa na krvné zrazeniny pozerá inak, považuje ich za toxíny naakumulované v krvi, ktoré môžu časom vyústiť do vzniku rôznych zdravotných problémov. Prečítajte si o týchto oboch diametrálne odlišných pohľadoch na to, ako byť zdravá menštruácia mala vyzerať.
Najčastejšia príčina menštruačných zrazenín podľa modernej medicíny
Menštruačné zrazeniny považuje medicína zvyčajne za príznak silného menštruačného krvácania, v dôsledku ktorého dochádza k spusteniu prirodzeného obranného mechanizmu tela – zrážaniu krvi, vďaka ktorému žena počas menzesu nevykrváca.
Zrazeniny, ktoré môžete vidieť v menštruačnej krvi, sú zmesou krviniek, tkaniva z výstelky maternice a bielkovín zodpovedných za zrážanie krvi. Keď je menštruácia silnejšia a v maternici alebo vagíne sa nachádza viac krvi, koagulačné proteíny sa môžu začať zhlukovať, čo vedie k vzniku zrazenín.
Hrubá textúra menštruačnej zrazeniny podobnej želé pomáha zabrániť úniku veľkého množstva krvi. Rovnaký princíp zrážania krvi sa vyskytuje kdekoľvek inde v tele, ak dôjde k poraneniu tkaniva.
Zrazeniny môžu byť svetlej farby alebo tmavšie, sýto červené. Výraznejšie zrazeniny môžu vyzerať až čierne. Menštruačná krv sa na konci obdobia začína javiť tmavšia a hnedšia, pretože krv je staršia a telo opúšťa pomalšie.
Zdravotné problémy spôsobujúce abnormálne menštruačné zrazeniny
Konzistencia menštruačnej krvi sa mení v priebehu menzesu aj čas od času. Ženy môžu mať silný tok obsahujúci menštruačné zrazeniny jeden mesiac a ľahší tok bez zrážania nasledujúci mesiac. Táto zmena je prirodzená a môže sa vyskytnúť v dôsledku faktorov stravovania a životného štýlu.
Niekedy však môžu byť menštruačné zrazeniny príznakom zdravotného problému. Odporúča sa vyhľadať lekára, ak sú zrazeniny:
- väčšie ako 2,5 cm
- veľmi časté
- vyskytujú sa spolu s neobvykle silnou menštruáciou, ktorá vyžaduje, výmenu vložky alebo tampónu častejšie než každé 1-2 hodiny
- sprevádzané značnou bolesťou
Maternicové polypy alebo myómy
Blokáda (maternice spôsobená polypmi alebo fibroidmi maternice) môže zabrániť jej sťahovaniu tak, ako by mala, v dôsledku čoho nemôže vypudiť krv tak rýchlo, ako je obvyklé. Krv opúšťa telo pomalšie, takže má viac času na zhromažďovanie a vytváranie zhlukov.
Maternicové polypy a fibroidy pozostávajú buď z endometriálneho alebo svalového tkaniva, ktoré rastie v stene maternice. Môžu spôsobiť príznaky ako:
- pretrvávajúca bolesť v dolnej časti chrbta
- bolesť pri sexe alebo dyspareunia
- pocit nafúknutosti
- problémy s plodnosťou
- nepravidelné špinenie
Endometrióza
Endometrióza je stav, ktorý spôsobuje, že tkanivá maternicovej výstelky rastú mimo maternice. Táto abnormalita môže viesť k niekoľkým príznakom, ktoré môžu byť horšie v čase menštruácie.
Medzi príznaky endometriózy často patrí:
- bolesť a kŕče v panve alebo dolnej časti chrbta
- veľmi silná menštruácia alebo menorágia
- bolestivá menštruácia alebo dysmenorea
- nepohodlie alebo bolesť pri sexe
- problémy s plodnosťou
Adenomyóza
U žien s adenomyózou maternicová výstelka rastie do svalovej steny maternice. To môže spôsobiť, že endometriálna výstelka a stena maternice sú oveľa hrubšie, čo môže viesť k oveľa ťažšiemu toku počas menštruácie. V dôsledku toho je pravdepodobnejšie, že sa v menštruačnej krvi objavia krvné zrazeniny.
Hormonálna nerovnováha
Rovnováha hormónov v tele je nevyhnutná na udržanie zdravej maternice. Ak sú hladiny špecifických hormónov nevyvážené, môže sa vyskytnúť veľa problémov vrátane ťažkej menštruácie alebo zrážania krvi.
Potrat
Počas potratu žena obvykle stratí množstvo veľkých zrazenín, v závislosti od štádia tehotenstva.Strata v tehotenstve sa niekedy môže vyskytnúť skôr, než žena zistí, že je tehotná, takže si môže pomýliť skorý potrat za pravidelný menštruačný cyklus.
Prečítajte si aj súvisiaci článok: Opakované potraty – skryté príčiny
Zväčšená maternica
Po tehotenstve zostáva maternica často o niečo väčšia ako predtým. Zväčšená maternica môže byť spôsobená aj štrukturálnymi problémami, napríklad fibroidmi. Pri väčšej maternici vzniká ďalší priestor na zhromažďovanie krvi, čo môže viesť k ďalšiemu zrážaniu.
Poruchy krvácania
Niektoré poruchy krvácania môžu byť zodpovedné za silný menštruačný tok, pretože môžu ovplyvniť koagulačné proteíny, ktoré sú potrebné na zastavenie menštruačného krvácania.
Poruchy, ako je porucha funkcie doštičiek alebo von Willebrandova choroba (VWD), môžu spôsobiť abnormálne silnú menštruáciu.
Komplikácie menštruačných zrazenín
Ženy s veľmi silnou menštruáciou majú vyššie riziko anémie z nedostatku železa. Anémia sa vyskytuje, keď je v tele menej červených krviniek ako obvykle. Nízke hladiny železa môžu anémiou spôsobiť, pretože telo spotrebuje železo na výrobu nových zdravých krviniek.
Silná menštruácia je taká, v rámci ktorej musí žena meniť vložku, tampón alebo menštruačný kalíšok častejšie ako raz za 2 hodiny. Tiež môžete potrebovať použiť dve z týchto metód naraz a menštruácia môže narúšať každodenné činnosti kvôli silnému krvácaniu.
Medzi ďalšie príznaky nedostatku železa patrí:
- celková únava
- slabosť
- dýchavičnosť
Veľké krvné zrazeniny môžu uviaznuť vnútri maternice a spôsobiť jej upchatie a vážne ochorenie.
Diagnostika a liečba
V konečnom dôsledku sa liečba bude líšiť v závislosti od toho, aké presne máte príznaky a aké môžu byť skutočné príznaky zrážania krvi počas menzesu, takže je dôležité absolvovať gynekologické vyšetrenie, ak sa obávate alebo si všimnete, že s vaším telom niečo nie je v poriadku.
Na diagnostikovanie príčiny abnormálnych menštruačných zrazenín sa môže lekár pýtať na príznaky, objednať krvné alebo zobrazovacie testy, vykonať fyzické vyšetrenie alebo ich kombináciu.
Lekár môže žene odporučiť:
- užívanie výživového doplnku s obsahom železa, ak sa domnieva, že žena stráca priveľa krvi alebo môže byť vystavená riziku anémie.
- predpísať hormonálne lieky, aby pomohli vyrovnať hormóny a kontrolovať silné krvácanie. Ženy, ktoré nechcú používať hormonálnu liečbu, môžu radšej vyskúšať lieky, ktoré regulujú zrážanie krvi.
- navrhnúť použitie alebo zmenu metódy antikoncepcie. Vnútromaternicové zariadenia (IUD) obsahujúce progestín môžu znižovať prietok krvi a niektoré tablety na kontrolu pôrodnosti môžu tiež pomôcť.
- odporučiť užívať nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie príznakov, ako sú kŕče, bolesť a nepohodlie. Niektoré NSAID môžu tiež pomôcť pri nadmernom krvácaní. Avšak pri výbere sa vyhnite aspirínu, ktorý môže zhoršiť krvácanie.
Tiež je dôležité:
- zabezpečiť dostatočnú hydratáciu
- jesť zdravú stravu, ktorá obsahuje potraviny bohaté na železo
- vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu
Ako sa pozerá na menštruačné zrazeniny alternatívna medicína?
Ajurvéda, ako aj tradičná čínska medicína sa zhodujú v tom, že menštruačný cyklus poskytuje jedinečný pohľad na zdravie ženy. V Ajurvéde sa bolesti, kŕče a nadúvanie vnímajú ako príznaky nerovnováhy v tele: takže ak je organizmus v rovnováhe, menštruácia by nikdy nemala byť nepríjemná, bolestivá alebo negatívne ovplyvňovať váš život.
Ajurvéda považuje za príznak zdravej menštruácie jasne červenú krv bez zrazenín, ktorú môžeme ľahko opláchnuť z odevu. Aj zápach by mal byť prirodzený a telesný, ale nikdy nepríjemný.
Prítomnosti krvných zrazenín považuje ajurvéda za príznak nevyvážené pitta dóša. S príliš veľkým teplom, prúdením a silou pitty (charakterizovanej ohnivými a vodnými prvkami) sa tiež objavujú problémy: menštruačné krvácanie býva príliš silné s rýchlym nástupom. Spolu s teplom prichádza aj nával pocitu tepla (najmä v úvodných a počiatočných dňoch menštruácie), opuch – najmä v prsníkoch a časté sú aj hnačky či nevoľnosti.
Ako zmierniť silnú menštruáciu a ďalšie menštruačné problémy súvisiace s pittou sa dočítate v našom súvisiacom článku: Ako rieši menštruačné bolesti a iné problémy Ajurvéda?
Závažnosť symptómov je tiež veľmi ovplyvnená množstvom amy (alebo toxínov), ktoré sa nachádzajú v tkanivách. Akumulácia toxínov je podľa ajurvédy nebezpečná, pretože môže časom vyústiť do rôznych zdravotných ochorení, na ktoré má človek preddispozíciu resp. je na ne náchylný.
Šetrná detoxikácia zbaví vaše telo toxínov
Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako obnoviť sattvu (sanskrtské slovo, ktoré znamená dobrotu a harmóniu) v menštruačnom cykle, je okrem práce na nastolení rovnováhy medzi dóšami aj odľahčenie toxického zaťaženia organizmu. To môžete urobiť rôznymi známymi spôsobmi – od jedenia menej spracovaných potravín cez pobyt na čerstvom vzduchu až po jemné cvičenie.
Skvelým spôsobom ako organizmus zbaviť amy je prejsť šetrenou detoxikačnou kúrou. Odporučiť vám môžem komplexnú 6-týždňovú kúru, počas ktorej zbavíte svoj organizmus toxínov a prírodne, hĺbkovo a zároveň šetrne. Táto domáca kúra je inšpirovaná celosvetovo uznávanou protizápalovou stravou a je cielene skombinovaná s očistnou kúrou, ktorú používa Ajurvéda.
Naša príručka vám pomôže lepšie identifikovať a pochopiť signály, ktoré vám dáva vaše telo. Dozviete sa, aký vplyv má výživa, trávenie, spánok, stres a iné faktory životného štýlu na zdravie. Dostanete od nás rozpis krokov, ktoré je potrebné podniknúť na to, aby sa telo šetrne detoxikovalo. Súčasťou je aj týždenný jedálniček s množstvom vynikajúcich receptov.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322707.php
Článok aj obrázok: https://www.getthegloss.com/article/how-your-ayurvedic-dosha-affects-your-period
Jeden komentár k “Sú krvné zrazeniny počas menštruácie normálne?”