Ako rieši menštruačné bolesti a iné problémy Ajurvéda?

Menštruačné bolesti, migrény, zrazeniny, silné a slabé krvácanie, chýbajúca menštruácia

Podľa Ajurvédy poskytuje menštruačný cyklus jedinečný pohľad na zdravie ženy. Menštruačné bolesti a iné problémy ako kŕče, migréna a výkyvy nálad považuje za znak nevyváženosti dóš. Ako ich dostať späť do rovnováhy sa dočítate v článku.

Zdravá verzus nezdravá menštruácia podľa Ajurvédy

Za znak zdravej menštruácie považuje ajurvéda jasne červenú krv bez zrazenín, ktorú je možné ľahko opláchnuť z odevu. Aj zápach by mal byť prirodzený a telesný, ale nikdy nepríjemný.  

Naopak, menštruačné bolesti, kŕče a nadúvanie sú vnímané ako príznaky nerovnováhy v tele. Preto, ak je organizmus v rovnováhe, menštruácia by nikdy nemala byť nepríjemná, spôsobovať akékoľvek bolesti alebo negatívne ovplyvňovať život ženy.

Každá z dóš zohráva svoju úlohu v menštruačnom cykle v rôznych časoch. Je dôležité, že menštruačné príznaky, ktoré sa môžu prejaviť (od kŕčov a výkyvov nálady, cez bolesti hlavy po zvýšenie chuti do jedla a potenie), sa podľa ajurvédy priamo vzťahujú na rovnováhu alebo nevyváženosť dóš.

Závažnosť symptómov je ovplyvnená množstvom amy (toxínov), ktoré sa nachádzajú v tkanivách. Akumulácia toxínov je podľa ajurvédy nebezpečná, pretože môže časom vyústiť do rôznych zdravotných ochorení, na ktoré má človek preddispozíciu resp. je na ne náchylný.

Harmónia v cykle verzus menštruačné problémy podľa Ajurvédy 

Vata fáza cyklu – menštruácia 

Počas rajahkaly žena menštruuje. V tejto časti menštruačného cyklu prevláda vata dóša. Je to preto, že vata je energia, ktorá riadi pohyb a tok.

V prípade, ak je vata dóša mimo rovnováhy v organizme, krvné cievy sa príliš zužujú a zadržiavajú krv vovnútri. To je opak toho, čo je potrebné pri menštruácii, kedy by sa cievy mali rozšírili a pustili krv z tela preč. Preto sa môžu objavovať menštruačné problémy ako krátka, neprítomná menštruácia a menštruačné bolesti.

Vata tiež prirodzene sídli v panvovom priestore a ak sa nerovnováha nerieši, dochádza k vyčerpaniu tkanív. V prípade typov vata, ktoré veľmi ľahko schudnú, najmä keď sú úzkostné a horúčkovité, môže menštruácia dokonca chýbať: tkanivá tela už nie sú vyživované, navlhčené a pružné na podporu toku.

Ako obnoviť chýbajúcu menštruáciu, zmierniť menštruačné bolesti a ďalšie problémy súvisiace s vatou?

Aby sme vyvážili suché, chladné a riedke vlastnosti vaty, je potrebné na všetkých úrovniach začať vyživovať, mazať, kŕmiť a zjemňovať. Vráťte sa k polievkam, dusenému mäsu, kari, ghee, kokosovému alebo sezamovému oleju. Prejdite z kávy na upokojujúce, zohrievajúce čaje – kardamón, škorica a najlepšie zo všetkých, sladké, jemne korenené mlieko – zlaté kurkumové mlieko a chai.

Medzi výborne byliny a koreniny harmonizujúce vaty patrí shatavari, bala a gokshura. Tradične sa tieto bylinky pridávajú do ghde, aby vytvorili liečivé maslo, ktoré potom môžete premiešať s už spomínaným kurkumovým mliekom a piť.  Ide o skvelý spôsob, ako vyživiť oslabené tkanivá – keďže väčšina bylín a korenín, vitamínov a minerálov je rozpustných v tukoch. Takto zvyšujeme množstvo živín, ktorú naše telá dokážu absorbovať.

Ak chcete zmierniť menštruačné bolesti, snažte sa zohriať a uvoľňujte svaly a tkanivá, koľko len môžete. Zábaly s ricínovym olejom sú ideálne tesne pred menštruáciou. Ricínový olej zohrieva a je to prírodný protijed proti vate. Namočte dlhý kus látky (mušelín, bavlna, vlna) do teplého ricínového oleja, vyžmýkajte a oviňte okolo panvy. Keď vychladne, zábal odstráňte a zvyšok oleja zotrite.

Ajurvéda nás povzbudzuje, aby sme podporovali tok tejto energie smerom nadol. To je extra dležité pre ľudí, ktorí bývajú precitlivelí, nespia dobre a príliš nad všetkým uvažujú. Počas menštruácie si pripomínajte, že je zdravé emócie pustiť, nechať to tak – je to čas uvoľnenia a zúčtovania a vaše telo to cíti na všetkých úrovniach.

Kapha fáza cyklu – od konca menštruácie po ovuláciu

Po menštruácii dominuje kapha dóša. Táto časť cyklu, nazývaná rutukala, trvá od konca fázy krvácania do bodu, v ktorom sa pripravuje žena na ovuláciu. Počas kapha fázy prebiehajú v organizme deje, ktoré sú energeticky typické pre kapha dóšu, najmä zahusťovanie endometria (vyživovanie a príprava maternice na tehotenstvo). Práve vtedy sa ženy často cítia plné ženskej energie – plnšie, mäkšie, pružnejšie.

S prvkami zeme a vody je kapha najťažšou z dóš. Jej pomalý tok a stagnujúca energia môžu sťažiť zdravý pohyb v organizme, preto kaphy s najväčšou pravdepodobnosťou trápia problémy ako zadržiavanie tekutín, nadúvanie, príliš dlhé menštruačné krvácanie pričom je krv hustejšia, lepivejšia a ťažšia. Únava a túžba po spánku je tiež vyššia, ale bohužiaľ pre kaphy, to len zhorší letargiu.

Ako skrátiť menštruáciu a zmierniť ďalšie menštruačné problémy súvisiace s kaphou?

V tomto prípade je opäť potrebné pracovať s prirodzeným zákonom protikladov, preto treba hľadať ľahkosť a plynulosť. Ak je telo príliš vlhké a chladné vo vnútri – čo spôsobuje ťažobné pocity a tiež pomalý tok tekutín – musí sa zohriať, nabiť energiou a zapáliť oheň Agni. Pridajte do svojho  jedálnička koreniny – čierne korenie, škoricu, zázvor (čerstvý zázvorový čaj je skvelý tonikum po celý mesiac pre kaphu) a vyhnite sa sladkým a ťažkým jedlám (najmä spracovaným, vyprážaným a príliš mastným jedlám, v dôsledku ktorých sa telesné procesy sa spomaľujú ešte viac). Mäso, jogurt a syr tiež zvyšujú kapha dóšu. Vyberte si ľahké vývary, polievku, korenené fazuľové karí, dusené mäso a ájurvédske čaje (svätá bazalka), kardamón, kurkuma a škorica.

Priveďte do tela teplo aj zvonka pomocou zábalov z ricínového oleja (ako je opísané vyššie pre vaty pred menštruáciou, ale nie počas nej) a horúcich kúpeľov so 4 až 5 kvapkami zázvoru, cédrového oleja, z éterických olejov najmä škorica alebo klinček.

Hýbte sa viac – cieľom je zvýšiť rýchlosť toku a odstrániť stagnáciu, takže telo sa musí prebudiť. Vhodné sú svižné prechádzky, mierne dynamickejšie formy jogy a hlboké očistné dýchanie (pránájáma).

Pitta fáza cyklu – od ovulácie po menštruáciu

V bode ovulácie vstupuje žena do pitta fázy cyklu alebo do rutavateta kala. V tomto čase je endometrium úplne zaplnené a naplnené krvou, pripravené na prijatie vajíčka. Cítime sa teplejšie, viac náchylné na potenie a v tejto dobe čoraz horúcejšie. Mnoho žien tiež cíti väčšiu snahu robiť, vytvárať, socializovať sa a dosahovať svoje ciele – ambicióznu motivujúcu energiu pitty.

S príliš veľkým teplom, prúdením a silou pitty (charakterizovanej ohnivými a vodnými prvkami) sa tiež objavujú problémy: menštruačné krvácanie býva príliš silné s rýchlym nástupom. Spolu s teplom prichádza aj nával pocitu tepla (najmä v úvodných a počiatočných dňoch menštruácie), opuch – najmä v prsníkoch a časté sú aj hnačky či nevoľnosti.

S príliš silnou menštruáciou sa zvyknú objavovať aj krvné zrazeniny. Prečítajte si náš súvisiaci článok: Sú krvné zrazeniny počas menštruácie normálne?

Ako zmierniť silnú menštruáciu a ďalšie menštruačné problémy súvisiace s pittou?

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako môžu pitty zmierniť menštruačné problémy, je odstrániť konkurenčné, agresívne, príliš náročné aktivity, správanie a činnosti. V rovnakom duchu budú korenené, príliš bohaté, mastné a slané jedlá aj naďalej zapaľovať vnútorný oheň, práve keď potrebujete opak: potlačenie a ochladenie. Kokosový olej a mlieko, mäta, žihľava, levanduľa, harmanček, koriander … tieto všetky majú chladiace vlastnosti a môžete ich používať v ľubovoľnej kombinácii.

Kvôli náporu a sile krvácania môže dôjsť k skutočnému pocitu náhleho vyčerpania. Ak krv obsahuje toxíny (ama), tok môže byť tiež bolestivý a nepríjemný. Ajurvéda odporúča piť organickú šťavu z aloe vera ako prírodný prípravok na čistenie krvi a vynikajúce chladiace tonikum – vypite malý pohárik dvakrát denne na lačný žalúdok. Medzi ďalšie bylinky, ktoré podporujú harmóniu pitta cyklu, patria brahmi (tiež známy ako gotu kola) a shatavari, ktoré tlmia nadmerný oheň pitty a prinášajú stabilitu a sattvickú rovnováhu späť do reprodukčných tkanív.

Ak vajíčko nie je oplodnené, cyklus sa začína znova – dňom 1 menštruácie, keď sa telo opäť vyčistí a otvorí a opäť sa presunieme do fázy vata.

Pri pohľade týmto spôsobom – jemný tok od krvácania k prijímaniu, od plnej kaphy ku vzdušnej a čistej ľahkosti vaty, ak začneme trochu akceptovať tento harmonický cyklus, budeme schopné omnoho lepšie prijať prirodzené výkyvy v rámci menštruačného cyklu.

Šetrná detoxikácia zbaví vaše telo toxínov

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako obnoviť sattvu (sanskrtské slovo, ktoré znamená dobrotu a harmóniu) v menštruačnom cykle, je okrem práce na nastolení rovnováhy medzi dóšami aj odľahčenie toxického zaťaženia organizmu. To môžete urobiť rôznymi známymi spôsobmi – od jedenia menej spracovaných potravín cez pobyt na čerstvom vzduchu až po jemné cvičenie. 

Skvelým spôsobom ako organizmus zbaviť amy je prejsť šetrenou detoxikačnou kúrou. Odporučiť vám môžem komplexnú 6-týždňovú kúru, počas ktorej zbavíte svoj organizmus toxínov a prírodne, hĺbkovo a zároveň šetrne. Táto domáca kúra je inšpirovaná celosvetovo uznávanou protizápalovou stravou a je cielene skombinovaná s očistnou kúrou, ktorú používa Ajurvéda.

Naša príručka vám pomôže lepšie identifikovať a pochopiť signály, ktoré vám dáva vaše telo. Dozviete sa, aký vplyv má výživa, trávenie, spánok, stres a iné faktory životného štýlu na zdravie. Dostanete od nás rozpis krokov, ktoré je potrebné podniknúť na to, aby sa telo šetrne detoxikovalo. Súčasťou je aj týždenný jedálniček s množstvom vynikajúcich receptov.


Článok pôvodne vyšiel na: https://www.getthegloss.com/article/how-your-ayurvedic-dosha-affects-your-period a je jeho voľným prekladom.

Obrázok: Vanessa Ramirez / Pexels.com

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár