Máte vlastnú záhradu alebo babičku a dedka na dedine, kde môžu vaše deti pobehovať, hrabať sa v hline či si odtrhnúť jabĺčko priamo zo stromu a rovno ho aj zjesť? Takto voľakedy vyzeralo naše detstvo, no v súčasnosti sú deti väčšinu času zavreté doma alebo sú na krúžkoch. Pritom kontakt s prírodnými mikroorganizmami pomáha (nielen) deťom pri trénovaní imunity, čo vedie k silnejšej imunite a budovaniu imunitnej tolerancie, ktorá je kľúčová v prevencii alergických a autoimunitných ochorení. Kto má v súčasnosti takýto poklad a možnosť využívať ho, môže ďakovať bohu.
Význam mikroorganizmov
Mikróby tvoria „neviditeľnú väčšinu“ z celkového počtu foriem života na Zemi. Sú to živé mikroorganizmy, príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom. Patria sem baktérie, vírusy, huby, riasy a prvoky. Sú najstaršou formou života na Zemi – niektoré typy existujú už miliardy rokov.
Mikróby žijú v takmer každom zákutí, ktoré si dokážete predstaviť: vo vode, pôde, na skalách, vo vnútri koreňov, pod Zemou, v atmosfére, kompostoch, toxickom odpade a na celom povrchu Zeme. Mikróby by ste mohli nájsť v domácnostiach, v školách, v prírode. Žijú na kuchynskej doske, na sprchovom závese, na gauči a na koberci. Mikróby žijú vo vode, ktorú pijete, v jedle, ktoré jete, aj vo vzduchu, ktorý dýchate. Práve teraz, miliardy mikróbov plávajú vo vašom bruchu, ústach, močovom mechúre, plazia sa po vašej koži… Ak existuje život na iných planétach, je to pravdepodobne mikrobiálny život.
Mikroorganizmy podporujú existenciu všetkých vyšších životných foriem a zohrávajú rozhodujúcu úlohu v zdraví zvierat a ľudí, ale aj v poľnohospodárstve, priemysle, klimatických zmenách, atď.
Pôdne mikroorganizmy pomáhajú rastlinám
- Pôdne mikróby sú nevyhnutné na rozklad organickej hmoty a recykláciu starého rastlinného materiálu.
- Vďaka tomu obohacujú pôdu a zabezpečujú výživu potrebnú pre rast rastlín.
- Niektoré pôdne baktérie a plesne fungujú symbioticky s koreňmi rastlín a pomáhajú im získavať z pôdy dôležité živiny.
- Huby môžu kolonizovať horné časti rastlín a poskytovať mnoho výhod, vrátane tolerancie voči suchu, tepelnej znášanlivosti, odolnosti voči hmyzu a chorobám rastlín.
- Mikroorganizmy môžu byť použité na degradáciu škodlivých látok, čím čistia životné prostredie.
Mikróby sú dôležité pre produkciu kyslíka a reguláciu klimatických zmien
- Mikróby žijúce v oceánoch sú zodpovedné za približne polovicu produkcie kyslíka na planéte.
- Kritická je ich úloha v strážení levelu uhlíka, pretože tento prvok je jednou z kľúčových zložiek oxidu uhličitého (CO2) v skleníkovom plyne, ktorý je v súčasnosti na rekordnej úrovni v atmosfére Zeme.
Interakcia s mikróbmi je kľúčová pre naše zdravie
- Mnohé zvieratá, ako aj človek majú viac mikrobiálnych buniek, ako svojich vlastných.
- Vzájomná interakcia s mikróbami je kľúčová a prežitie všetkých živých foriem – človek, zvieratá, rastliny a huby, závisí od mikróbov.
- Dokonca aj pre kolonizáciu inej planéty alebo dlhé vesmírne lety, by bolo potrebné vybudovať systémy podpory života pomocou mikróbov.
Vedci sa zhodujú na tom, že prírodné mikróby môžu hrať kľúčovú úlohu vo vývoji imunitného systému a rôznorodosti črevnej mikroflóry. Naopak, prehnaná hygiena môže naopak spôsobiť u dieťaťa precitlivelý imunitný systém, ktorý zvyšuje riziko prehnaných imunitných reakcií vedúcich k vzniku alergií, autoimunitných ochorení, zápalov, problémov s vývojom nervového systému a narušeniu psychického zdravia.
Rôzne štúdie už dokázali nezameniteľnú úlohu prírodných mikroorganizmov pre zdravie. Známe sú najmä štúdie, ktoré potvrdili, že deti žijúce na farmách majú nižšiu prevalenciu astmy a atopie v dôsledku vystavenia väčšiemu množstvu environmentálnych mikroorganizmov. Zaujímavá je aj štúdia, ktorá preukázala, že pôdna baktéria Mycobacterium vaccae znižuje zápal spojený so stresovou reakciou organizmu. Stratu kontaktu s organizmami, ktoré slúžili na reguláciu imunitného systému a na potlačenie nevhodného zápalu, vinia z rozvoja neprimeranej stresovej reakcie a vyššieho rizika zápalových ochorení a psychiatrických porúch súvisiacich so stresom.
Ako podporiť kontakt s prírodnými mikroorganizmami?
Vedci dokonca predpokladajú, že je možný prenos environmentálnych mikróbov na človeka. Otázny zostáva mechanizmus prenosu, či už inhaláciou, požitím alebo kožou. Podporiť kontakt s nimi a možný prenos môžete viacerými spôsobmi, medzi ktoré patrí napríklad:
- Jedenie ovocia a rastlín bez umytia za predpokladu, že ste si istí, že rástlo prirodzene, nie je postriekané ani inak kontaminované
- Konzumácia rôznych typov domácich nepasterizovaných, fermentovaných a probiotických výrobkov
- Pitie prírodnej pramenitej vody
- Častejší pobyt v prírode, ako napríklad kempovanie, práca v záhrade, hranie v hline, ktorého súčasťou je aj priamy kontakt s rastlinami a látkami, ktoré rastliny vylučujú
- Kúpanie v prírodných jazerách a mori – napríklad oceánske baktérie kolonizujú vašu pokožku už po 10 minútach kúpania
- Kontakt s domácimi zvieratami, ktoré sú pod pravidelným veterinárnym dohľadom, ako aj hmyzom (dokonca aj uštipnutie buduje toleranciu)
- Kontakt s blízkymi ľuďmi
Probiotiká s pôdnymi mikroorganizmami (SBO)
Pôdne mikroorganizmy obohacujú pôdu a zabezpečujú tak optimálnu výživu pre rastliny. Okrem toho sa prirodzene nachádzajú v neošetrenom ovocí a zelenine. V minulosti boli normálnou súčasťou potravín a prechodnými návštevníkmi ľudského tráviaceho traktu, kde pomáhali budovať imunitný systém a jeho toleranciu.
Súčasné podmienky v poľnohospodárstve, medzi ktoré patrí napríklad vyčerpaná pôda a ošetrovanie rastlín, sťažuje získavanie týchto dôležitých probiotík, pretože ich prakticky eliminovali z našej stravy.
Najlepšie je preto mať babičku a dedka na dedine s veľkou záhradou, v ktorej môžu deti pobehovať, odtrhnúť si malinu alebo jabĺčko priamo zo stromu a rovno ho zjesť.
Ak takéto benefity nemáte, môžete porozmýšľať nad zakomponovaním výživového doplnku s pôdnymi mikroorganizmami. Objednať si ho môžete napríklad cez internet.
Kontroverzia ohľadom SBO
Pred zakúpením SBO je vhodné sa oboznámiť sa kontroverziou, ktorá sa s týmito mikroorganizmami spája.
Hoci pôdne mikroorganizmy (SBO – soil based microorganisms) patria do rovnakej kategórie ako probiotiká, ktoré sú prirodzenou súčasťou ľudského tráviaceho traktu, pravdou je, že to jednoducho nie sú tie isté druhy baktérií – SBO sú spóry, ktoré pochádzajú zo zeme.
Výskum týchto produktov je obmedzený a niektorí odborníci upozorňujú na to, že v súčasnosti už naše črevá nie sú na pôdne mikroorganizmy zvyknuté. U ľudí s narušenou črevnou rovnováhou môžu konkurovať prirodzenej črevnej flóre a v niektorých prípadoch sa môžu dokonca stať patogénnymi. EPA varuje aj pred možnými alergickými reakciami a citlivosťami na produkty obsahujúce tieto mikróby.