Rastlinné vs. materské mlieko vs. formula

Rastlinné mlieko

Porovnanie, aké živín obsahuje rastlinné mlieko (či už z obchodu alebo aj doma vyrobených), materské mlieko a formula. Tabuľka vám pomôže lepšie sa zorientovať a uľahčí vám rozhodovanie vo výbere náhrady tak, aby dokázalo pokryť jeho špecifické nutričné požiadavky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa.

Prečo ľudia volia rastlinné mlieko

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si ľudia vyberajú rastlinné alternatívy mlieka, sú zdravotného pôvodu. Najčastejšie ide o intoleranciu laktózy alebo alergiu na bielkoviny z kravského mlieka, ktorá postihuje 2-5% detí mladších ako 3 roky. Preto zvažujú rôzne alternatívy. U detí je však treba zvažovať s rozumom.

Porovnávacia tabuľka: Živiny v jednotlivých mliekach

Pozrime si spolu porovnávaciu tabuľku živín. Pre zjednodušenie orientácie sú všetky hodnoty, ktoré sa približujú hodnotám živín obsiahnutých v materskom mlieku, ktoré je pre dieťa prirodzené, zelenou farbou. Tie, ktoré sú naopak buď nedostatočné alebo príliš vysoké a zaťažujúce malý organizmus, červenou farbou. Hodnoty, ktoré sú niekde medzitým sú oranžovou.

Porovnanie živočíšnych a rastlinných mliek s materským mliekom, údaje získané z USDA
*bez umelo pridaných živín, recept podľa MinimalistBaker

Nutričné požiadavky malých detí sú skutočne špecifické

Mozog novorodenca obsahuje pri narodení iba 30 % mozgových buniek, ktoré bude potrebovať v dospelosti. A počas prvých 18 mesiacoch potrebuje ich počet zvýšiť až 95 %! Dostatočný príjem tuku je preto pre malé deti nesmierne dôležitý.

Tieto špecifické nutričné požiadavky dokáže (ako inak) najlepšie zabezpečiť materské mlieko. Ak matka nemôže dojčiť, môže si vyberať zo širokého sortimentu formulí vyrábaných z kravského mlieka, ktoré sa svojim zložením čo najviac približujú materskému mlieku.

Pre deti, ktoré majú alergiu na kravskú bielkovinu či intoleranciu laktózy sú k dispozícii špeciálne upravené hypoalergénne mliečne formuly s rôznym stupňom rozloženia kravskej bielkoviny a mlieka so zníženým obsahom laktózy, v ktorých dostane dieťa, čo potrebuje pre svoj zdravý aktuálny vývin, ako aj budúce zdravie.

Mlieka živočíšneho pôvodu neúmerne zaťažujú obličky malých detí a majú nevyhovujúce zloženie živín

Pri mliekach živočíšneho pôvodu je potrebné vziať do úvahy bielkovinovú záťaž. Keďže obličky detí dozrievajú až okolo druhého roka života, bielkovinová záťaž z kravského mlieka môže byť pre detský organizmus priveľká. Nehovoriac o nevyhovujúcom zložení živín. Kravské mlieko nemá dostatok železa, minerálov a vitamínov, aby pokrylo všetky potreby detí. To isté platí pre kozie mlieko. Navyše sa často objavuje skrížená alergia na kravské, kozie aj ovčie mlieko. Kozie mlieko má okrem toho oproti kravskému väčšiu molekulu bielkoviny, ktorá predstavuje ešte väčšiu záťaž pre nezrelé obličky dieťaťa.

Piť mlieko živočíšneho pôvodu by mali deti až od troch rokov. Po desiatom mesiaci môže dieťa začať ochutnávať výrobky z mlieka, no na pitie má stále dostať formulu.

Parafrázovaný rozhovor s Elenou Prokopovou

Rastlinné mlieko nedokáže zabezpečiť nutričné požiadavky detí

Rastlinné mlieka (ako napr. ovsené, mandľové či sójové) sa na prvý pohľad môžu javiť ako vhodná alternatíva pre detičky, ktorým mlieko spôsobuje ťažkosti. A to najmä vďaka deklarovanému vysokému obsahu vápnika. Ten je však vo väčšine prípadov do „mlieka“ len umelo pridávaný spolu s ďalšími syntetickými vitamínmi a minerálmi. Aj preto sa nutričný profil líši medzi jednotlivými značkami. Tie však organizmus nedokáže absorbovať tak ako v ich prirodzenej forme. Okrem toho v živočíšnom mlieku vstrebávanie vápnika zlepšuje prirodzene obsiahnutá laktóza (mliečny cukor) a kazeín (mliečna bielkovina). Vápnik zasa pomáha zužitkovať vitamín D.

Niektoré mliečne alternatívy majú okrem toho vyšší obsah cukru a soli a sú do nich pridávané aj ďalšie chemické látky.

Sú samozrejme aj mamy, ktoré práve z týchto dôvodov vyrábajú deťom rastlinné mlieka doma. Pri nich však vzniká ešte závažnejší problém, pretože výsledkom je „mlieko“ so skutočne okliešteným sortimentom živín. Napríklad taký obsah tuku a bielkovín v týchto mliečnych náhradách nedokáže deťom ani zďaleka pokryť ich potreby. Tuky aj bielkoviny sú pritom nesmierne dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa.

Na záver

Niektoré náhrady vášmu dieťatku pomôžu z krátkodobého hľadiska, z dlhodobého mu však môžu ublížiť. Sama poznám veľa detičiek, ktoré takto skončili s narušenou imunitou. Vydržte, dôverujte svojmu pediatrovi či pediatričke a nehazardujte s budúcim zdravím svojho vlastného dieťaťa.


Obrázok: FreeFoodPhotos.com

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.