ČO JE TO PRÍRODNÝ MIKROBIÓM?

Mikróby tvoria „neviditeľnú väčšinu“ z celkového počtu foriem života na Zemi.
Sú to živé mikroorganizmy, príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom. Patria sem baktérie, vírusy, huby, riasy a prvoky. Sú najstaršou formou života na Zemi, niektoré typy existujú už miliardy rokov.

Mikróby žijú v takmer každom zákutí, ktoré si môžete predstaviť: vo vode, pôde, na skalách, vo vnútri koreňov, pod Zemou, v atmosfére, kompostoch, toxickom odpade a na celom povrchu Zeme. Ak existuje život na iných planétach, je to pravdepodobne mikrobiálny život.

Mikróby žijú v domácnostiach, v školách, v prírode. Žijú na kuchynskej doske, na sprchovom závese, na gauči a na koberci. Mikróby žijú vo vode, ktorú pijete, v jedle, ktoré jete, aj vo vzduchu, ktorý dýchate. Práve teraz, miliardy mikróbov plávajú vo vašom bruchu, ústach ničivom mechúra, plazia sa po vašej koži…

FUNKCIE PRÍRODNÉHO MIKROBIÓMU

Mikroorganizmy podporujú existenciu všetkých vyšších životných foriem.
Zohrávajú rozhodujúcu úlohu v zdraví zvierat a ľudí, poľnohospodárstve, priemysle, klimatických zmenách, atď.

Mikróby zohrávajú zásadnú úlohu pri prirodzenej recyklácii živého materiálu.

 • Pôdne mikróby sú nevyhnutné na rozklad organickej hmoty a recykláciu starého rastlinného materiálu.
 • Vďaka tomu obohacujú pôdu a zabezpečujú výživu potrebnú pre rast rastlín.
 • Niektoré pôdne baktérie a plesne fungujú symbioticky s koreňmi rastlín a pomáhajú im získavať z pôdy dôležité živiny.
 • Huby môžu kolonizovať horné časti rastlín a poskytovať mnoho výhod, vrátane tolerancie voči suchu, tepelnej znášanlivosti, odolnosti voči hmyzu a chorobám rastlín.
 • Mikroorganizmy môžu byť použité na degradáciu škodlivých látok, čím čistia životné prostredie.

Mikróby sú dôležité pre produkciu kyslíka a reguláciu klimatických zmien.

 • Mikróby žijúce v oceánoch sú zodpovedné za približne polovicu produkcie kyslíka na planéte.
 • Kritická je ich úloha v strážení levelu uhlíka, pretože tento prvok je jednou z kľúčových zložiek oxidu uhličitého (CO2) v skleníkovom plyne, ktorý je v súčasnosti na rekordnej úrovni v atmosfére Zeme.

Interakcia s mikróbov je kľúčová pre zdravie.

 • Mnohé zvieratá, ako aj človek majú viac mikrobiálnych buniek, ako svojich vlastných.
 • Vzájomná interakcia s mikróbami je kľúčová a prežitie všetkých živých foriem – človek, zvieratá, rastliny a huby, závisí od mikróbov.
 • Dokonca aj pre kolonizáciu inej planéty alebo dlhé vesmírne lety, by bolo potrebné vybudovať systémy podpory života pomocou mikróbov.

TRANSPLANTÁCIA PRÍRODNÉHO MIKROBIÓMU

Vedci sa zhodujú na tom, že prírodné mikróby môžu hrať kľúčovú úlohu vo vývoji imunitného systému a rôznorodosti črevnej mikroflóry. Vystavenie mikróbom prevládajúcim v prírode prirovnávajú k trénovaniu imunity, čo vedie k silnejšiemu imunitnému systému a budovaniu imunitnej tolerancie, ktorá je kľúčová v prevencii alergických a autoimunitných ochorení.
Aj preto zdôrazňujú dôležitosť kontaktu s prírodou, najmä (ale nielen) u detí.

Vedci dokonca predpokladajú, že je možný prenos environmentálnych mikróbov na človeka. Otázny zostáva síce mechanizmus prenosu, či už inhaláciou, požitím alebo kožou.

Vedci napríklad preukázali, že pôdna baktéria Mycobacterium vaccae znižuje zápal spojený so stresovou reakciou organizmu. Stratu kontaktu s organizmami, ktoré slúžili na reguláciu imunitného systému a na potlačenie nevhodného zápalu, vinia z rozvoja neprimeranej stresovej reakcie a vyššieho rizika zápalových ochorení a psychiatrických porúch súvisiacich so stresom.

Prehnaná hygiena môže naopak spôsobiť u dieťaťa hypercitlivý imunitný systém, ktorý zvyšuje riziko prehnaných imunitných reakcií vedúcich k vzniku alergií, autoimunitných ochorení, zápalov, problémov s vývojom nervového systému a narušeniu psychického zdravia.

Známe sú najmä štúdie, ktoré potvrdili, že deti žijúce na farmách majú nižšiu prevalenciu astmy a atopie v dôsledku vystavenia väčšiemu množstvu environmentálnych mikroorganizmov.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

PROBIOTIKÁ S PÔDNYMI MIKROORGANIZMAMI (SBO)

Hoci pôdne mikroorganizmy (SBO – soil based microorganisms) patria do rovnakej kategórie ako probiotiká, ktoré sú prirodzenou súčasťou ľudského tráviaceho traktu, pravdou je, že to jednoducho nie sú tie isté druhy baktérií – SBO sú spóry, ktoré pochádzajú zo zeme.

Pôdne mikroorganizmy obohacujú pôdu a zabezpečujú tak optimálnu výživu pre rastliny. Okrem toho sa prirodzene nachádzajú v neošetrenom ovocí a zelenine. V minulosti boli normálnou súčasťou potravín a prechodnými návštevníkmi ľudského mikrobiómu, kde pomáhali budovať imunitný systém a jeho toleranciu.

Súčasné podmienky v poľnohospodárstve, medzi ktoré patrí napríklad vyčerpaná pôda a ošetrovanie rastlín, sťažuje získavanie týchto dôležitých probiotík respektíve ich prakticky eliminoval z našej stravy.

Najlepšie je preto mať babičku a dedka na dedine s veľkou záhradou, v ktorej môžu deti pobehovať, odtrhnúť si malinu alebo jabĺčko priamo zo stromu a rovno ho zjesť.

Ak takéto benefity nemáte, môžete porozmýšľať nad zakomponovaním výživového doplnku s pôdnymi mikroorganizmami. Avšak jeho získanie nebude tak jednoduché ako si zájsť po probiotiká do lekárne. S najväčšou pravdepodobnosťou si ich budete musieť objednať cez internet.

KONTROVERZIA

Pred zakúpením SBO je vhodné sa oboznámiť sa kontroverziou, ktorá sa s týmito mikroorganizmami spája.

Jednak, v porovnaní s tradičnými probiotikami je výskum SBO obmedzený.
Zároveň podľa niektorých odborníkov v súčasnosti naše črevá už nie sú na pôdne mikroorganizmy zvyknuté, a u ľudí s narušenou črevnou rovnováhou môžu konkurovať prirodzenej črevnej flóre. V niektorých prípadoch sa môžu dokonca stať patogénnymi.
EPA varuje aj pred možnými alergickými reakciami a citlivosťami na produkty obsahujúce tieto mikróby.

NÁVOD, AKO PODPORIŤ TRANSPLANTÁCIU PRÍRODNÉHO MIKROBIÓMU

 • Kúpanie v prírodných jazerách a mori – napríklad oceánske baktérie kolonizujú vašu pokožku už po 10 minútach kúpania
 • Pitie prírodnej pramenitej vody
 • Jedenie ovocia a rastlín bez umytia za predpokladu, že ste si istí, že rástlo prirodzene, nie je postriekané ani inak kontaminované
 • Konzumácia rôznych typov nepasterizovanych, fermentovaných a probiotických vyrobkov
 • Častejší pobyt v prirode, si napríklad kempovanie, práca v záhrade, hranie v hline, ktorého súčasťou je aj priamy kontakt s rastlinami alebo inhalácia prvých látok, ktoré rastliny vylučujú (fytoncidy)
 • Kontakt s domácimi zvieratami, ktoré sú pod pravidelným veterinárnym dohľadom, ako aj hmyzom (dokonca aj uštipnutie buduje toleranciu)
 • Kontakt s blízkymi ľuďmi

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Zdroje k článku:
http://www.edu.pe.ca/southernkings/microhabitats.htm
https://gizmodo.com/ocean-bacteria-colonize-your-skin-after-just-10-minutes-1835620665

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00213-019-05253-9
Obrázok: https://www.freeimages.com/photo/nature-137082