Zahľadíte sa na svoj usmievavý malý poklad a hlavou Vám preblesne: “hlavne nech je zdravé”. Každá mamička vie, že to najcennejšie je práve zdravie dieťatka a prejde si pochybnosťami či dať alebo nedať zaočkovať svoju ratolesť.
Aj ja som si nimi prešla. Nakoniec sme sa rozhodli pre očkovanie s tým, že urobíme všetko pre minimalizovanie rizika vedľajších účinkov. Tu je zoznam vecí, ktoré sme sa snažili po porade s pediatrom dodržiavať a chvalabohu sa nič zlé nestalo.

Pred očkovaním

Tip č.1: Riaďte sa všeobecne známymi pravidlami pre bezpečné očkovanie

Keď idete očkovať, dieťa by malo byť v prvom rade zdravé. Najlepšie spravíte ak sa aspoň týždeň – dva pred a po očkovaní budete vyhýbať detským kolektívom, aby ste minimalizovali riziko ešte nerozvinutej infekcie.
Známe sú aj ďalšie odporúčania, ktorých cieľom je čo najviac organizmus odľahčiť, najmä sa odporúča nekombinovať vakcíny, dbať na dostatočný odstup medzi vakcínami a odložiť prvé očkovane na vek 6 mesiacov.

Tip č.2: Dojčíte minimálne dokým dieťa neprejde všetkými povinnými očkovaniami

Dojčenie je jeden z najcennejších darov, aké matka môže svojmu dieťatku dať. Je to tá najlepšia ochrana, preto je dobré pokračovať v dojčení aspoň kým nebudete mať prvé očkovania za sebou (posledná je práve MMR vakcína).

Tip č.3: Zaraďte jemnú olejovú masáž do večerného rituálu

Olejová masáž detičiek je starodávny rituál, ktorý sa nenápadne podieľa na lepšom zdraví. Zlepšuje cirkuláciu krvi a lymfatického systému, pomáha vyplavovať toxíny z tela, posilňuje imunitný systém, pomáha s trávením a zlepšuje kvalitu spánku.
Neviete ako na to? Mierne teplý olej jemne rozotretie po telíčku. Použité dlhé pohyby na končatinách a chrbátiku a krúživé v smere hodinových ručičiek na brušku a kĺboch. Ja používam detský olivový olej z lekárne. Potom dieťatko osprchujte alebo okúpte tak ako ste zvyknutí.
Olejovú masáž treba vynechať 5 dní po očkovaní, aby ste nerozprudzovali látky z očkovania do telíčka.

Tip č.4: Potravinové doplnky, ktoré by sa vám mohli hodiť

Z voľne dostupných potravinových doplnkov odporúčam:

  • Vitamín C, ktorý funguje ako antioxidant, podporuje činnosť imunitného systému a je dôležitý pre celkové zdravie organizmu,
  • Rybí olej má prirodzené protizápalové účinky, chráni imunitný systém a znižuje riziko alergií a autoimunitných reakcií.

Deň-dva po očkovaní

Tip č.5: Spravte dieťatku Detský ukľudňujúci čaj od Apotheke

Tento čajík obsahuje skvelú kombináciu byliniek (medovka, harmanček, mäta a fenikel), ktoré dieťatko jednak upokoja a zároveň fungujú ako prírodné prostriedky na zníženie teploty. Pitný težim je po očkovaní obzvlášť dôležitý. Jedine hydratované si dokáže znížiť teplotu vlastnými termoregulačnými mechanizmami. Voda zároveň odplavuje z tela toxíny a prídavné látky z vakcín.

Tip č.6: Pripravte ľahkú bezmäsitú stravu a maliny

Detský organizmus má po očkovaní čo robiť sám so sebou, pomôže mu ak zvolíte ľahšiu vegetariánsku stravu. Vyskúšajte napríklad rizoto zo zelených fazuliek, ktoré sú známe svojimi čistiacim schopnosťami. Recept nájdete nižšie. Dieťa do jedla ale nenúťte.
Na olovrant dajte dieťatku maliny, ktoré obsahujú veľa vitamínu C a tiež mierne znižujú teplotu.

Tip č.7: Na teplotu s rozumom

Ak má vaše dieťatko miernu teplotu do 38.5, skúste niektorý z tipov na prírodné zníženie teploty ako napríklad potrieť dlane a zápästia citrónom. Pri vyššej teplote už neexperimentuje a podajte liek na zníženie teploty na báze ibuprofénu. Ortodoxní bio fanúšikovia so mnou možno nebudú súhlasiť, ja si ale myslím, že všetkého veľa škodí, aj bio. Malý organizmus sa rýchlo vyčerpá a je dôležitejšie, aby telo malo silu budovať imunitu.

Tip č.8: Počúvajte svoj inštinkt

Ak sa Vám čokoľvek na dieťatku nezdá, počúvajte svoj inštinkt. Vy ho najlepšie poznáte a viete veľmi skoro odhaliť dôležitú odchýlku. Radšej ísť k lekárovi zbytočne ako neskoro.

Neskôr po očkovaní

Tip č.9: Zaraďte do jedálnička detoxikačné potraviny

Po očkovaní je dôležité podporiť detoxikáciu organizmu. Vakcíny obsahujú rôzne prídavné látky, ktoré zbytočne malý organizmus zaťažujú. Pri deťoch je obzvlášť dôležité, aby bola detoxikácia pomalá, šetrná a čo najbezpečnejšia.
Skúste podporiť prirodzené samočistiace mechanizmy úpravou stravy. Do jedálnička zaraďte:

  • Zelené potraviny ako brokolica, špenát, už spomínané mungo fazuľky, atď. Obsahujú chlorofyl, ktorý pomáha telu pri detoxikácii od toxínov, ťažkých kovov, herbicídov a pesticídov.
  • Červené potraviny ako repa alebo bobuľového ovocie (čučoriedky, maliny, jahody), ktoré sa používajú na čistenie lymfatického systému a ako antioxidanty,
  • Čerstvý cesnak, ktorý má skutočne zázračnú moc, podporuje schopnosť bielych krviniek bojovať s infekciami a stimuluje imunitné bunky v organizme.
  • Potraviny samozrejme prispôsobte tomu, či už je dieťatko prikrmované, aké potraviny už máte odskúšané, ktoré už môže papať, atď.

Zachráňte imunitu svojmu dieťatku

Imunitný systém má svoje evolúciou naprogramované fungovanie aj limity, no ďalej sa vyvíja po celý život. Hlavne u detí, ktoré sú náchylnejšie na ochorenia a ich organizmus je háklivejší, je o to dôležitejšie starať sa o ich imunitu pomocou jednoduchých krokov a každodenných rozhodnutí, o ktorých sa dozviete viac v našej príručke ZACHRÁŇTE IMUNITU sebe aj svojim deťom.

Recepty

Rizoto zo zelených mungo fazuliek

Spravte si kurací vývar. Na tuku osmahnite cibuľu, potom pridajte pór a mrkvu. Krátko orestujte, pridajte premytú ryžu. Keď začne ryža praskať, podlejte kuracím vývarom, pridajte mungo fazuľky a soľ a varte spolu, kým sa voda nevyparí.

Polievka z červenej repy

Spravte si hovädzí vývar. Na oleji si osmahnite cibuľu, potom pridajte nastrúhanú červenú repu, mrkvu, petržlen a červené zemiaky. Krátko orestujte, podlejte vývarom a varte do zmäknutia. Pridajte do vývaru a krátko spolu povarte.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.