Prírodné antihistaminiká bez receptu

Aké existujú možnosti, ktoré znižujú alergické reakcie a teda vám môžu pomôcť pri alergických symptómoch?

ALERGIA A LIEKY

V prvom rade sa poďme pozrieť, aké s na trhu k farmaceutické lieky, ktoré sú voľnopredajné alebo k dispozícii na predpis.

Voľnopredajné sú buď antihistaminiká (látky, znížujúce účinky, vyvolané histamínom) alebo nosové dekongestanty (látky, odstraňujúce upchatie nosa). Oba typy sú určené na krátkodobé používanie na preklenutie akútnej fázy.

U niektorých pacientov sa na liečbu pridávajú lokálne kortikosteroidy (ktoré zápal tlmia), a to vo forme nosných sprejov, očných kvapiek alebo inhalátorov na liečbu astmy.

ALERGÉNOVÁ IMUNOTERAPIA

Jedinou liečbou alergií je zatiaľ alergénová imunoterapia – v rámci nej dostávajú pacienti zvyšujúce dávky alergénu, či už formou kvapiek, tabletiek, alebo injekčnou formou. Cieľom tejto terapie je navodiť toleranciu alergénu.

Táto liečba sa týka hlavne pacientov s monovalentnou alergiou, čo znamená, že sú alergickí napríklad iba na peľ alebo na roztoče, no v súčasnosti sa testuje aj orána imunoterapia na potravinové alergény.

PRÍRODNÉ ANTIHISTAMINIKÁ BEZ RECEPTU

Na základe viacerých štúdií vám prinášame aj zoznam prírodných antihistaminík a doplnkov, ktoré znižujú zápalovú odpoveď:

  • Žihľava dvojdomá
  • Quercetin (antioxidant, ktorý sa prirodzene nachádza v cibuli, jablkách atď.)
  • Bromelaín (enzým, ktorý sa získava z ananásov, ale môžete ho nájsť aj vo forme výživových doplnkov – užívajte 400-500 mg trikrát denne)
  • Vitamín C (nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny a tiež vo forme výživových doplnkov – užívajte najmenej 2g denne)
  • Deväťsil lekársky (Petasites hybridus)
  • Spirulina (modro-zelená sladkovodná riasa)
  • Éterické oleje (najmä pepermintový olej a kadivý olej – zrieďte v nosnom oleji, nakvapkajte za uši alebo dajte do difúzera)

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

REGENERÁCIA MIKROBIÓMU

Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia a zohráva dôležitú úlohu vo vzniku alergických ochorení.

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Výsledky ďalšej štúdie ukázali, že u myší, v črevách ktorých chýbala normálna črevná mikroflóra, dochádzalo častejšie a vo zvýšenej miere k vzniku alergických reakcií na orechové extrakty. Oproti tomu myši s normálnou črevnou mikroflórou vykázali štatisticky významné zníženie alergických odpovedí.

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

Preto ak bojujete s alergickým zápalom, je potrebné sa zamerať na zregenerovanie mikrobiómu.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

ĎALŠIE MOŽNOSTI

PREPLACHOVANIE DUTÍN

Prehľad 10 štúdií z roku 2012 ukázal, že soľný roztok má prospešné účinky pre deti i dospelých so sennou nádchou.

DOMÁCE HEPA FILTRE

Vysokoúčinné filtre pre časticový vzduch (HEPA) znižujú alergény v domácnosti tým, že zachytávajú dráždivé látky zo vzduchu, ako je peľ, prach a srsť z domácich zvierat, atď. Môžu tiež filtrovať menšie častice, ako sú vírusy, baktérie a dym. Pri správnom použití môžu filtre HEPA odstrániť asi 99,9 percent častíc nad určitú veľkosť. HEPA filtre sú najvyššie hodnotený typ vzduchového filtra, ale mali by ste urobiť svoj výskum pred zakúpením jedného.

MED

Hoci neexistujú žiadne vedecké dôkazy, jedná sa o osvedčený babský recept. Podľa teórie jeho konzumáciou tak časom znižujete alergickú reakciu na peľ, ktoré včely zbierajú.

ÚĽAVA POMOCOU PRERUŠOVANÉHO POSTU

Zlé stravovacie návyky zhoršujú alergické reakcie a štúdie ukazujú, že pravidelný pôst môže znížiť alebo dokonca odstrániť príznaky alergií.

Prerušovaný pôst je v poslednej dobe horúcou témou v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu, ako aj mnohých vedeckých výskumov, a to z dobrého dôvodu.

Hoci sa vám môže zdať ako nový trend, pôst nie je zďaleka novým konceptom – v skutočnosti ide o jednu z najstarších liečebných tradícií v ľudskej histórii.
Zvieratá ale aj niektorí ľudia majú pôstny „inštinkt“ a počas choroby väčšinou nemajú chuť jesť.
Sám Hippocrates (c 460 – c 370 pnl), považovaný za otca modernej medicíny, napísal: „Ak jete, keď ste chorý, kŕmite svoju chorobu„.

Niektorí ľudia sa nemusia cítiť komfortne pri pomyslení na pôst. Myšlienka hladovania je pre nich nepredstaviteľná, no v skutočnosti je postenie omnoho jednoduchšie, než si myslíte.
Prvá méta prerušovaného pôstu, ktorá je pre väčšinu ľudí dosiahnuteľná a udržateľná, zahŕňa predĺženie obdobia pôstu, ktoré podstupujete každú noc počas spánku. Tým, že si dáte skoršiu večeru alebo neskoršie raňajky môžete ľahko dosiahnuť 12 hodín pôstu (napríklad večeru si dáte o 7 hodine večer a ráno budete raňajkovať o 7 hodine).

Naše telá neustále pracujú. V štádiu pôstu sa však správajú inak, než keď jeme (alebo sme nedávno jedli). Počas pôstu organizmus vstúpi do stavu čistenia a opravy, ktorý je nevyhnutný pre zdravie a liečbu.

Problém je v tom, že v súčasnosti mnohí z nás jedia nepretržite a týmto štýlom neposkytujeme dostatok času organizmu na to, aby sa skutočne dostal do tohto čistiaceho stavu. Pre lepšie pochopenie si môžete tento rozdiel predstaviť ako rozdiel medzi upratovaním v zhone predtým, ako hostia prichádzajú na návštevu, zametaním špiny pod koberec, takže všetko vyzerá na prvý pohľad relatívne dobre, no pravdou je, že tento stav má od hĺbkovej čistoty veľmi ďaleko.

Dôležitosť čistenia, opravy a detoxikácie nemožno dostatočne zdôrazniť pokiaľ ide o alergie. Mnohí ľudia pocítili výrazné zlepšenie alergických symptómov, akonáhle začali s prerušovaným programom. A ak ste už začali podnikať kroky na dosiahnutie tohto cieľa, implementácia pôstu je skvelý spôsob, ako podporiť svoju liečbu.

ZNÍŽENIE ZÁPALU POMOCOU STRAVY

Vedeli ste, že alergia je v postate zápalová reakcia organizmu? Preto, ak chcete prírodne znížiť prejavy alergie, mali by ste prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. Absolvovať by ste ju mali vždy pred alergologickou sezónou alebo aspoň raz ročne.

Existuje aj množstvo výživových doplnkov, ktoré podporujú boj so zápalmi a majú imunomodulačný efekt. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„Hlavným terčom liečebných zásahov SET sú nadmerné chronické neinfekčné aj infekčné zápalu, krvné a lymfatické opuchy a poruchy imunity. SET odstraňuje príčiny zápalu. Je tiež obmedzené riziko prechodu zápalu do chronickej fázy. V prípade nadmernej chorobnej imunity (u alergických, imunitnými komplexami vyvolaných poškodení a u autoimunitných reakcií namierených proti vlastným orgánom a tkanivám) je imunita uvedená do fyziologických medzí.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Enzymoterapia pomáha aj pri akútnom prepuknutí alergie tým, že „pôsobí proti opuchom slizníc, zlepšuje odtok a transport hlienu.“

V neposlednom rade sa pri alergiách využíva aj anti-fibrózny efekt enzymoterapie. Pri alergii totiž imunitné bunky produkujú histamín, ktorý spôsobuje poškodeniu buniek na tkanive. U niektorých pacientov, ktorí na to majú genetickú predispozíciu, môže vzniknúť už po krátkom čase alergického zápalu až nezvratné poškodenie tkaniva – napríklad obmedzenie funkcie pľúc. Enzymoterapia „vedie k rýchlejšej regenerácii poškodených tkaník a urýchľuje zahojenie zapálených ložísk.“

príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom a teda aj alergiám.

Zdroje k článku:

http://liek.beautywoman.sk/clanok/2522

https://www.healthline.com/health/allergies/best-natural-antihistamines#1

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-allergies#home-remedies

https://www.healthline.com/health/allergies/how-to-get-rid-of-allergies#managing-symptoms

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23168142

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14501441

http://www.altmedrev.com/archive/publications/5/5/448.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18026696

http://www.altmedrev.com/archive/publications/5/5/448.pdf

Vložiť komentár