Poradňa: 2 roky zvýšená teplota u 18 ročnej dcéry

Ivana M.: Moja 18 ročná dcéra má už 2 roky zvýšenú teplotu. Ráno býva zvyčajne normálna, ale pri námahe sa zvyšuje až do 37.6. Prekonala pred rokom a pol infekčnú mononukleózu. Mala aj zdúrené mandle a uzliny. Potom ostala teplota a únava. Odstránili sme aj krčné mandle, lebo sa jej tvorili biele povlaky a mala časté zápaly. Po operácii sa znížila teplota skoro na normal, ale mesiac po operácii sa znovu objavili teploty 37.1…37.6…. Môže to byť chronický únavový syndróm alebo niečo iné?

Dobrý deň,

určiť príčinu dlhotrvajúcej zvýšenej teploty býva často mimoriadne náročné.

Skrytý zápal

Lekári väčšinou pátrajú po skrytom zápalovom ložisku, ktorý býva najčastejšie v mandliach, zuboch a podobne. Píšete, že dcére vybrali mandle, no nepíšte, či bol objavený fokus. Každopádne by bolo dobré dať jej spraviť aj RTG zubov. 

Teplota zo stresu

Po výbere mandlí bývajú pacienti doma, kedy sa regeneruje nielen organizmus, ale aj psychika – narážam na teplotu zo stresu. Tá je pravdepodobnejšia u perfekcionistických pováh, ktoré majú sami na seba (ako aj na svoje okolie) príliš veľké nároky, a ešte sa zvyšuje s úrovňou introvercie. Skúste odsledovať, či sa dcére teplota nezvykne znížiť po pár dňoch oddychu. Tiež by som vám odporúčala si dať pauzu od každodenného merania teploty, lebo stres s tým spojený na psychickej pohode nikomu nepridá. 

Chronický únavový syndróm

V tejto súvislosti ste sa pýtali, či môže ísť o príznak chronického únavového syndrómu (CFS). Je pravda, že mononukleóza je považovaná za rizikový faktor pre CFS. Avšak únava trvajúca niekoľko mesiacov po prekonaní mononukleózy sa objavuje často. Štúdia, ktorá sa venovala prepojeniu týchto dvoch ochorení, skočila s nasledovnými výsledkami: 6, 12 a 24 mesiacov po mononukleóze splnilo kritériá pre CFS 13%, 7% a 4% adolescentov. Väčšina jednotlivcov sa časom zotavila, iba 2 dospievajúcim (0,66%) bol diagnostikovaný CFS po 24 mesiacoch. 

S vyššou pravdepodobnosťou preto ide o dôsledok mononukleózy, ale úplne vyvrátiť sa CFS takto nedá. Každopádne na jeho diagnostiku neexistujú žiadne lekárske testy a pre potvrdenie musí mať pacient významne zníženú schopnosť vykonávať obvyklé denné aktivity s únavou trvajúcou najmenej šesť mesiacov, ktorá sa nezlepšuje ani po výdatnom spánku alebo odpočinku. Lekár však musí v prvom rade vylúčiť iné potenciálne príčiny symptómov, ktoré sa podobajú príznakom únavového syndrómu. Prosím prečítajte si aj náš článok Neustála únava: Únavový syndróm, kde sa dočítate aj o možnostiach „liečby“.

Citlivosť na potraviny

V neposlednom rade po výbere mandlí bývajú pacienti na diéte. A podľa môjho názoru práve citlivosť na potraviny môže v prípade dlhodobej teploty zohrávať omnoho väčšiu úlohu, než si ľudia myslia. Organizmus je schopný viacerých typov nežiadúcich reakcii na potraviny, niektoré už sú dobre preskúmané ako alergie. No niektoré sú stále predmetom výskumu. Napríklad v mojom prípade bola príčinou 10 rokov trvajúcej teploty (ako aj ďalších zdravotných problémov) citlivosť na lepok, aj keď ide podľa lekárov skôr o atypický symptóm. O tejto diagnóze si môžete prečítať v našom článku Tichá celiakia: Neceliakálna gluténová intolerancia

Našim pacientom, ktorí sa dlho trápia s odhalením skutočnej diagnózy, zvyknem hovoriť, že musia niečo zmeniť na to, aby sa mohli zmeniť aj svoj zdravotný stav. Preto vám odporúčam okrem toho, že budete hľadať príčinu spolu s lekármi, do svojho pátrania zahrnúť aj elimináčnú diétu, v rámci ktorej bude prísna bezlepková fáza trvať minimálne 1-3 mesiace spolu s užívaním multivitamínu kvôli zabezpečeniu dostatku živín počas bezlepkovej diéty. A po jej skončení je ideálne pokračovať protizápalovou stravou.

Nezabudnite však akékoľvek kroky vopred konzultovať so svojím lekárom, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav vašej dcéry.

O ďalších častých príčinách zvýšenej teploty, ktoré je potrebné medicínsky vylúčiť, si môžete prečítať v našom článku Dlhodobo pretrvávajúca zvýšená teplota

V prípade záujmu o pomoc pri komplexnom riešení zdravotného stavu vašej dcéry si môžete zvoliť našu službu Celostná terapia na mieru.

Pevne verím, že sa dôvod zvýšenej teploty vašej dcéry čoskoro objasní!

Jana Šaffa

Vložiť komentár