Nový koronavírus je už v Európe. Ako ochrániť seba a deti?

Nový koronavírus 2019-nCoV podobný vírusovému zápalu pľúc bol prvýkrát ešte len nedávno identifikovaný v Číne, ale odvtedy sa už stihol rozšíriť do viacerých krajín sveta. V Európe už boli potvrdené 3 prípady vo Francúzsku. Podozrenie na vírus v Rakúsku a na Slovensku sa chvalabohu nepotvrdil. Podľa štatistiky k 26. januáru tento koronavírus údajne infikoval najmenej 2 463 ľudí a spôsobil najmenej 80 úmrtí.

Aj keď sa informácie o tomto víruse rýchlo menia, nie je zatiaľ jasné, ako bude smrtiaci alebo aké riziko predstavuje. Svetová zdravotnícka organizácia usporiadala 22. a 23. januára núdzové stretnutia s cieľom rozhodnúť, či vyhlásiť, alebo nevyhlásiť globálny zdravotnícky stav, ale nakoniec sa rozhodla, že je na to „príliš skoro“.

„O tomto víruse toho ešte veľa nevieme, vrátane toho, ako ľahko sa môže šíriť z človeka na človeka,“ povedal Dr. William Schaffner, M.D., profesor preventívnej medicíny a infekčných chorôb vo Vanderbilt University Medical Center.

Napriek tomu zdravotnícky odborníci a ďalší úradníci vo viacerých krajinách prijímajú preventívne opatrenia. Deti, tehotné ženy a starší ľudia sú zvyčajne vystavení zvýšenému riziku závažnejších príznakov podobných chorôb.

Čo je to koronavírus?

Termín koronavírus zahŕňa rodinu vírusov, ktoré sú si podobné vo viacerých ohľadoch. Mnohé žijú výlučne na zvieratách, ale vedci identifikovali sedem rôznych kmeňov, vrátane posledného – nového koronavírusu (2019-nCoV), ktorý môže infikovať ľudí.

Kmene, ktoré typicky infikujú človeka, zvyčajne spôsobujú príznaky, ktoré nie sú závažnejšie ako bežné prechladnutie. Ale „raz za čas, koronavírus „skočí“ zo zvierat na ľudí a je závažnejší,“ povedal Dr. Schaffner.

To sa stalo s koronavírusom SARS, o ktorom sa predpokladalo, že sa rozšíril z netopierov na civetové mačky pred infikovaním ľudí v provincii Guangdong v južnej Číne v roku 2002. SARS bol zodpovedný za smrteľnú epidémiu v roku 2003.

Podobne aj koronavírus MERS, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v roku 2012, bol rozšírený z netopierov na ťavy a na ľudí v Saudskej Arábii a odvtedy je zodpovedný za najmenej 858 úmrtí.

Odborníci si myslia, že 2019-nCoV tiež pochádza aj zo zvieraťa, aj keď ešte neidentifikovali konkrétny zdroj.

Ako nebezpečný je nový koronavírus?

Na rozdiel od iných, miernejších koronavírusov, tento sa ukazuje ako nebezpečný. Odborníci o ňom zatiaľ veľa nevedia, a nevedia ani, aký je nákazlivý alebo ako sa šíri. „Práve teraz sa opierame o historickú perspektívu SARS a MERS, ktorá spôsobila stovky úmrtí,“ uviedol Dr. H. Cody Meissner, MD, vedúci oddelenia detskej infekčnej choroby na Tufts University School of Medicine a člen Výboru Americkej akadémie detských infekčných chorôb.

Doteraz to vyzerá tak, že tento nový koronavírus je miernejší ako SARS alebo MERS.  „Vyzerá to, že k väčšine úmrtí, ktoré sa doteraz vyskytli, došlo u starších dospelých, ktorí mali iné sprievodné zdravotné problémy, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka,“ povedal Dr. Schaffner. Jeho priebeh však môže byť u veľa ľudí náročnejší, a preto v jeho dôsledku môže skončiť mnoho ľudí v nemocnici.

Mali by sa rodičia báť o svoje deti?

Zatiaľ nie. „Myslím, že panika nie je vôbec potrebná, vzhľadom na preventívne opatrenia,“ uviedol Dr. Mark Mulligan, riaditeľ divízie infekčných chorôb a očkovacieho centra v NYU Langone Medical Center.

Je tiež dôležité udržiavať pozrieť sa na situáciu z nadhľadu, dodal Dr. Mulligan. „Chrípka zabíja oveľa viac Američanov vrátane detí,“ uviedol. „Niet pochýb, že vírus chrípky spôsobí omnoho viac chorôb, hospitalizácií a dokonca aj úmrtí ako tento koronavírus.“

Prečítajte si súvisiaci článok: Chrípka má dopad na celý organizmus

Som tehotná. Mala by som sa začať znepokojovať?

Áno, ale nie viac, ako by ste mali byť znepokojená kvôli chrípke. Počas tehotenstva sú časti vášho imunitného systému potlačené, kvôli čomu sú tehotné ženy náchylnejšiei na komplikácie spôsobené vírusmi, ako sú chrípka a kiahne, vysvetlil Dr. Steven Gordon, M. D., špecialista na infekčné choroby na klinike Cleveland.  (Napríklad, podľa štúdie uverejnenej v júni 2019 v časopise Infectious Diseases, je počas tehotenstva 3,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že žena skončí v nemocnici kvôli chrípke ako u netehotných žien.)

„Dáva sa predpokladať, že tehotná žena bude mať vyššie riziko komplikácií spôsobených týmto vírusom ako negravidná žena,“ uviedol. „Musíte si však uvedomiť, že vaše riziko vzniku tejto choroby je vo všeobecnosti veľmi nízke.“

Aké sú príznaky koronavírusu?

Infekcie spôsobené koronavírusmi sú vo všeobecnosti takmer nerozoznateľné od iných respiračných infekcií. V miernych prípadoch spôsobujú nádchu, kašeľ, bolesti v krku, únavu a horúčku. Ale pri 2019-nCoV môžu byť symptómy závažnejšie ako vysoká horúčka, ťažkosti s dýchaním a dokonca zápal pľúc. Ak však pacient príde s príznakmi podobnými chrípke k lekárovi, nedá sa z jeho prezretia povedať, či ide o koronavírus 2019-nCoV.

Prevencia proti koronavírusu

Odborníci si stále nie sú istí, ako presne sa vírus prenáša. V tejto chvíli by ste však mali podniknúť rovnaké kroky, aké by ste podnikli na ochranu svojho dieťaťa pred nachladnutím alebo chrípkou, uviedla Dr. Meissnerová.

Ako preventívne opatrenie by sa lekári mali pýtať pacientov, ktorí majú respiračné príznaky alebo horúčku, či nedávno necestovali do čínskeho mesta Wuhan alebo sa nedostali do kontaktu s kýmkoľvek, kto tam nedávno cestoval. Ak áno, je potrebná izolácia, až kým testovanie nevylúči vírus 2019-nCoV.

Povzbudzujte deti, aby si umývali ruky často a dôkladne mydlom a vodou najmenej po dobu 20 sekúnd. (Dezinfekčné prostriedky na ruky založené na alkohole môžu pôsobiť, ale spravidla nie sú také účinné ako mydlo a voda, dodáva Dr. Meissner.) Ruky by sa mali umyť pred jedením, po použití toalety, po pobyte vonku alebo ak sa dotkli niečoho špinavého ako odpadky.

Ak vidíte, že niekto kašle alebo kýcha, snažte sa udržať svoje deti čo najďalej od nich. „Sme presvedčení, že dýchacie sekréty z koronavírusov nemôžu cestovať viac ako 2 metre,“ vysvetlil Dr. Meissner. Aj keď môžete vidieť ľudí vo Wu-chane, ktorí nosia chirurgické masky vonku, nie je potrebné, aby vaše dieťa tieto masky nosili. Cestovanie lietadlom je tiež v poriadku – domáce aj medzinárodné – ak nechcete letieť do Číny, dodal.

Taktiež sa uistite, že každý vo vašom dome (vrátane vás) bol zaočkovaný proti chrípke, povedal Dr. Schaffner – najmä vzhľadom na to, že tento rok došlo k tisíckam úmrtí na chrípku, vrátane detí.


Tento článok pôvodne vyšiel na https://parenting.nytimes.com/childrens-health/coronavirus-children-pregnant-women a je jeho voľným prekladom

Vložiť komentár