Nespavosť a cirkadiánny rytmus

Pôst je jednou z najstarších liečebných tradícií v ľudskej histórii. Na rozdiel od novodobých výstrelkov je pôst praktizovaný od nepamäti a úspešne prešiel testom času. V minulosti ľudia nejedli pomerne často, pretože jedlo jednoducho nebolo dostupné, inokedy nejedli z náboženských alebo zdravotných dôvodov. 

Pôst zlepšuje CIRKADIÁNNY RYTMUS, odstraňuje problémy so spánkom a zvyšuje jeho kvalitu.

Prerušovaný pôst udržiava hladinu cukru v krvi na nízkej úrovni a zároveň pri ňom dochádza k hormonálnym zmenám, vďaka čomu je účinným nástrojom na zlepšenie množstva zdravotných problémov.

Prečo je práve hladina cukru v krvi kľúčová pre zdravie sa dozviete v našom článku: 6 ľudí z 10 má problémy s hladinou cukru v krvi.

Ak si naplánujete svoj prerušovaný pôst tak, aby ste jedli najneskôr 3 hodiny pred plánovaným spánkom, môžete sa tešiť aj na zlepšenie spánku. 

HLAVNÉ HODINY V MOZGU

Hlavné hodiny v mozgu nazývané Suprachiasmatic Nucleus (SCN) sú citlivé na svetlo a sú hlavným koordinátorom vnútorných cyklov. Synchronizujú ospalosť a bdelosť so svetlom, a tie následne koordinujú s telesnými fukciami. 

V každej bunke v tele máme cirkadiánne hodiny, takže benefity plynúce z ich rešpektovania začínajú kvalitným spánkom a pokračujú napríklad lepšou reguláciou hormónov a celkovým zdravím.

Naopak, nerešpektovanie môže viesť k vážnejším zdravotným problémom, ako je len ospalý pocit nasledujúci deň ráno – vrátane obezity, vysokého krvného tlaku a zníženej odolnosti voči infekciám.

Akonáhle obloha začína tmavnúť, SCN začína proces prípravy tela na spánok. Ak v tomto momente dodáte do tela ďalšiu energiu prostredníctvom pohára vína alebo večere, centrálne hodiny v mozgu zostanú zmätené. 

Periférne hodiny v pečeni, črevách a tukových bunkách sa vďaka jedlu prebudia – Je tu nová energia! Čas na to, aby sa veci dali do poriadku a využili ju! – zatiaľ čo mozog protestuje – Haló, vonku je tma, čas ísť do postele! 

V dôsledku toho sa zníži uvoľňovanie melatonínu, hormónu, ktorý podporuje a reguluje spánok. Výsledkom je ťažké zaspávanie s plným žalúdkom, s čím súvisí aj reflux a znížená kvalita spánku. 

Naopak, ak sa žalúdok stihne pred spánkom vyprázdniť, hlavné hodiny synchronizujú a optimalizujú cykly spánku a bdenia. Vďaka tomu budete spánok tvrdší a kvalitnejší.

Dlhodobé problémy so zaspávaním aj nočným budením môžete odstrániť pomocou prerušovaného pôstu.

Buďte však pri prerušovanom pôste obozretní a nepreháňajte to s ním. Aj prerušovaný pôst má svoje riziká a môže viesť ku vzniku rôznych zdravotných problémov. Úplne stačí dodržiavať jedno jednoduché pravidlo: skorá večera (najneskôr do 19. hod.), po ktorej už nebudete nič jesť.

Prečítajte si viac: Pravda/Lož: Detoxikácia a prerušovaný pôst

MELATONÍN

Melatonín je telu vlastná látka, ktorá sa uplatňuje ako regulátor spánkového rytmu. Hladina melatonínu v organizme je silne závislá od striedania svetla a tmy. Melatonín prispieva k skráteniu času potrebného na zaspanie.

V prípade ak predpokladáte, že vaše problémy so zaspávaním môžu byť spôsobené zníženou produkciou melatonínu, môžete vyskúšať ho doplniť pred spánkom prostredníctvom výživového doplnku.

SKORÉ VSTÁVANIE

Pre ľudí je prirodzené vstávať skoro. Voľakedy, keď ešte nebola elektrina, sa žilo v súlade s prírodou a jej rytmami – ľudia vstávali spolu s východom slnka, pracovali, kým bolo vonku vidieť, a chodili spať so západom.

Tým, že sa vrátite k prirodzeným rytmom, si budete môcť vychutnávať viaceré benefity ako dostatok času na ranné aktivity, vyššia produktivita cez deň, podpora očistných mechanizmov, atď.

Preto si dajte ráno budík najneskôr na 6. hodinu. A to nielen cez týždeň, ale aj cez víkend. Nezabudnite však, že priemerne človek potrebuje spať 8 hodín. Preto choďte spať najneskôr o 22. hodine.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

ĎALŠIE TIPY PRE LEPŠÍ SPÁNOK

Hodinu pred spaním eliminujte akúkoľvek stimuláciu mysle, najmä tú, pri ktorej váš mozog stimuluje biele svetlo, ako práca, pozeranie televízie, tabletu, atď. Stimulácia zbytočne dráždi nervový systém, čo pred spánkom naozaj nie je vhodné.

V chladnejšej miestnosti (cca 18,5 ºC) sa lepšie a tvrdšie spí. A to preto, že počas tvrdého spánku sa teplota tela potrebuje znížiť, k čomu dôjde ľahšie v chladnejšej miestnosti. Telo sa nemusí toľko zameriavať na reguláciu teploty, vďaka čomu si môžete vychutnať hlbší regenerujúci spánok. Skúste si pred spaním dobre vyvetrať, mierne pootvoriť okno aj na noc alebo znížiť kúrenie.

Vložiť komentár